המבנה המדובר. צילום: פרטי

תביעות בבתי המשפט, פיצויים בסך עשרות אלפי שקלים ותלונות במשטרה - לאחר שגורשה מבית הכרם, מדרשת 'מוריה' - פנימייה לבנות, מגיעה לבקעה ומקוממת עליה עשרות משפחות שהתאגדו כנגד פעילותה הצפויה בשכונה. "אנו נחושים למנוע בכל דרך חוקית את השימוש החורג של המדרשה", נאמר במכתב ההתרעה ששלחו 22 המשפחות הגרות בשכנות.

עתירות בצרורות

מדרשת 'מוריה' היא מוסד חינוכי המעודד עליה לארץ ישראל, כך נכתב בתשובה שהגישה המדרשה לבית המשפט. אולם בשנים האחרונות היא נאלצת לנדוד בין שכונות שונות בירושלים בעקבות עתירות שמגישים נגדה התושבים. בקיץ הזה היא עומדת בפני מאבק משפטי נוסף, הפעם מכיוון עשרות משפחות בשכונת בקעה.

הסיפור מתחיל בשנת 2014, אז נאלצה המדרשה לעבור מהמבנה בו שכנה קרוב ל־18 שנים, בניין בבעלות בית החולים 'שערי צדק'. באותה תקופה 'הדסה' נתקל בקשיים כלכליים ו'שערי צדק' החליט להרחיב את פעילותו. כחלק מהרחבת הפעילות הודיע המרכז הרפואי למדרשה כי לא יאפשר את המשך פעילותה.

בנות במקום קשישים

המדרשה התמקמה ברחוב החלוץ בבית הכרם, אלא שהבניין ממנו פעלה יועד בכלל לבית אבות. בכתב התביעה טענו תושבים בבניין הסמוך כי הפעילות במדרשה פוגעת במנוחתם ובאיכות חייהם, במיוחד בשעות 23:00-06:00. עוד טענו התושבים כי המדרשה גורמת לרעשים בלתי סבירים בנסיבות העניין, הגורמים לתובעים למטרד ואי נוחות. הם הגישו גם תלונות למשטרה בגין הרעש, אך לטענתם אזהרות השוטרים לא הועילו. אחד הרבנים במדרשה הגיש מצידו תלונה כנגד אחת מדיירות הבניין הסמוך, לאחר שזאת צעקה עליו לטענתו.

המבנה המדובר. צילום: פרטי

התושבים הצליחו במאבק המשפטי ובית המשפט קבע כי פעילות המדרשה תימשך עד לתחילת יולי הנוכחי, אז תצטרך להתפנות מהמבנה. בנוסף, קבע השופט כי על המדרשה לשלם פיצויים בסך 40 אלף שקל וכן הוצאות משפט

הפתעה בבקעה

לאחרונה תושבים בבקעה החלו לשים לב לעבודות שנערכות באחד מבנייני המגורים בשכונה. הם גילו, לטענתם, כי המדרשה שכרה בניין לצורך הפיכתו לפנימייה. במכתב התראה ששלח החודש עו"ד אבינעם גואלמן, שמייצג 22 משפחות הגרות בסמוך, טוענים התושבים כי הבחינו ב'עבודות התאמה' אשר משנות את הייעוד המקורי של הבניין והופכות את הבניין למוסד לימודי. בין היתר מדובר בהכשרת שירותים ציבוריים בחניית הבניין, חדר אוכל והפיכת הפנטהאוז לאולם גדול.

בנוסף, לאחר שערכו התושבים בדיקה באינטרנט, התברר להם לטענתם, כי המדרשה מתכוונת לעבור לבניין ממש בקרוב. "מפליא עד בלתי נתפס כיצד מדרשת מוריה, אשר עד כה פעלה בשנים האחרונות ברחוב החלוץ ונאלצה לפנות את המקום לאחר הליכים משפטיים שהתנהלו כנגדה, בשל שימוש חורג בבניין - פועלת שוב באותה שיטה לשימוש בבניין מגורים בלב שכונת בקעה, בניגוד לכל היתר, והפיכת הבניין למוסד לימודי", כותבים התושבים במכתב ההתראה ששלחו לפנימייה. עוד ממשיכים תושבי בקעה וטוענים כי "משמעות הפיכת בניין מגורים יוקרתי בלב השכונה לבית ספר לבנות, יפגע בתושבים הן בהיבט הרעש - מדובר על מדרשה של כמאה בנות צעירות".

עו"ד גואלמן המייצג את המשפחות, טוען כי  פנה לאופיר מאי, מנהל אגף רישוי ופיקוח בעירייה בנושא. לדבריו, תשובת מאי הייתה: "לא ידוע לנו על כל בקשה להיתר לשימוש חורג". 

העירייה בתגובה: "המבנה וטרם אוכלס. הוא נבנה כמיועד למגורים ונכון להיום בנייתו תואמת את ההיתר. בימים הקרובים יבקרו שוב מפקחי הבנייה במבנה ויבדקו שלא מתבצעות עבודות שיכולות להעיד על שימוש חורג עתידי ממגורים לפנימייה או מוסד לימודי. בנוסף יובהר על ידינו  ליזם הפרויקט  כי לא יקבל טופס 4 ותעודת גמר אם יבצעו במקום שימוש חורג".

מהמדרשה נמסר: "האמור במכתבו של עו"ד גואלמן מבוסס כפי הנראה על מידע שגוי שנמסר לו. העמותה פעלה ותוסיף לפעול בהתאם לחוק".