הנהג הדורס אליהו בר-זכאי. צילום: יריב כץ

פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) הגישה הבוקר (ה') כתב אישום לביהמ"ש המחוזי בת"א נגד אלי בר זכאי, בן 23 תושב העיר, בשל הריגתו של אילון-שלו אמסלם ז"ל. בר זכאי הואשם בחבלה חמורה, נהיגה בשכרות, הדחה בחקירה, שיבוש מהלכי משפט ועבירות נוספות. 

על פי כתב האישום, ב- 26.7.18, סיכמו אליהו וחברו כי ייסעו יחדיו לבילוי באזור המרכז על מנת לבקר את חברם המשותף בדירתו בפתח תקוה, שם יבלו את הערב בשתיית אלכוהול ועישון סיגריות. אליהו וחברו נסעו מירושלים לפתח תקוה, כאשר אליהו נהג ברכב וחברו ישב לצדו. בדרכם, רכשו השניים בקבוק וודקה, 6 פחיות משקה אנרגיה וסיגריות. בהמשך, הגיעו השניים לדירת חברם בפתח תקוה, שם שתה אליהו לשוכרה לפחות כוס וחצי מהמשקה האלכוהולי שקנה קודם לכן. 

בתום הבילוי בפתח-תקוה, קבעו אליהו וחבריו לנסוע לביתו של חבר נוסף המתגורר בגבעתיים, כדי לחגוג את יום הולדתו. טרם הנסיעה, אחד החברים שהבחין שאליהו שתוי, סיכם איתו ועם חברו כי הוא ישמש להם "נהג תורן" להמשך הבילוי, לאור העובדה שהוא נמנע משתיית אלכוהול במהלך הבילוי.

השלושה החלו בנסיעה ברכב לגבעתיים, כאשר הוא נוהג, לא לפני שאליהו וחבריו לקחו עמם מהדירה בפתח תקוה את המשקה האלכוהולי לקראת המשך הבילוי הלילי בגבעתיים. אליהו הגיע כשהוא שתוי עם חבריו אל דירה בגבעתיים. אליהו בילה במקום, וזמן קצר לאחר מכן, בעודו שתוי, צעק לעבר הנוכחים "כולם פה סאחים" ודרש מחבריו, עמם הגיע לדירה, לעזוב איתו את המקום ולהמשיך לתל אביב אל המועדון. אולם הם דחו את ההצעה. נוכח דחיית ההצעה, הגיב אליהו ברוגז רב על הנוכחים ועל חברו ועזב את הדירה בגבעתיים כשהוא עצבני וכעוס ונכנס אל הרכב.

חברו שראה את אליהו במצבו, וידע כי הוא עודנו שתוי, ניסה לשכנעו להישאר בדירה בגבעתיים או לכל הפחות לנסוע לתל אביב במונית ולא לנהוג ברכב, בשל היותו שתוי. במהלך שיחה טלפונית שקיימו השניים, בעוד אליהו יושב ברכב, טרם יציאתו למועדון, הזהיר אותו ואמר לו: "אתה לא תצא לשלוותה, אתה תגיע לשלוותה עם שלילה לכל החיים כפרה עליך". חברו שב והפציר בו להירגע ולחזור לדירה אך ללא הועיל. משנוכח אליהו כי חברו מסרב להצטרף אליו להמשך הבילוי במועדון, עזב את המקום כשהוא שיכור ונסע ברכב, במהירות על מנת להספיק להיפגש עם חבר נוסף במועדון עמו קבע.

סמוך לשעה 01:08, בדרכו למועדון, נהג אליהו ברחוב ש"י עגנון בתל אביב, מכיוון מזרח לכיוון דרום-מערב, בואך צומת הרחובות ש"י עגנון ואבן-גבירול בהיותו שיכור. כמו כן, הוא חייג באמצעות מכשיר הסלולר כדי לשוחח טלפונית עם חברו ששהה במועדון בת"א. אותה העת, הגיעו אל הצומת הקטין אילון שלו-אמסלם ז"ל וחברו הקטין שחזרו מבילוי בנמל תל אביב ותכננו להגיע אל ביתו של הקטין הנמצא בסמיכות. המנוח והקטין, המתינו בצומת לחילופי אור הרמזור להולכי רגל, מאדום לירוק. הקטין עמד בסמוך למנוח שהתיישב על עמוד בטיחות המותקן על סף המדרכה הצמודה למעבר החצייה. אליהו הנוהג ברכב, הגיע אל הצומת במהירות גבוהה ביותר, תוך חריקת צמיגים צורמת, כשהוא "מזגזג" ברכב מצד לצד. עם הגיעו לעקומת הכביש, במקום להאט ולהתאים את מהירות נסיעתו לתוואי הדרך ולנתיב הנסיעה המשורטט על גבי הכביש, המשיך הנאשם ועלה עם הרכב על המדרכה הממוקמת בחלקו המערבי של הצומת, ופגע חזיתית, בעוצמה רבה, במנוח ובקטין הנוסף.

כתוצאה מעוצמת הפגיעה, הוטל המנוח למרחק של כ-26 מטרים והוא נפצע באורח אנוש. הקטין הנוסף הוטל ימינה, לכיוון הכביש, למרחק של 15 מטרים. ניידת מד"א פינתה את אילון בבהילות כשהוא מונשם ומורדם אל בית החולים איכילוב, שם נפטר מפצעיו. ניידת מד"א פינתה גם את הקטין הנוסף אל בית החולים כשהוא סובל משברים רבים ופציעות בכל חלקי גופו. כתוצאה מהתאונה נגרמו גם נזקים קשים לעמודי בטיחות ולעמוד תאורה במקום וכן נגרם נזק הרסני לרכב.

הרכב הפוגע. צילום: תיעוד מבצעי מד"א

סמוך לאחר תאונת הדרכים, עם יציאתו של אליהו מהרכב ההרוס, עוד בטרם פונתה גופת המנוח מהמקום, הוא פעל לשבש את מהלך החקירה, מתוך כוונה להסתיר מהמשטרה את אחריותו לתאונה בשל היותו שיכור. בעוד אליהו בזירת התאונה, שוחח  טלפונית עם חברו ואמר לו בלחש, כדי שלא ישמעו אותו האנשים שהיו במקום: "תקשיב, אני מסטול מת, תביא לי מים... הבן אדם פה גוסס... תבוא לפה מהר..". וכל זאת בכדי להעלים את סימני האלכוהול מגופו באמצעות שתיית מים מרובים ככל הניתן, טרם בדיקת הינשוף המשטרתית לאיתור סימני אלכוהול.

בהמשך, כשראה אליהו שחברו לא מגיע למקום הוא ביקש מפקח עיריית תל-אביב-יפו שנקלע למקום לשתות מים. פקח העירייה מסר לנאשם בקבוק מים בנפח ליטר וחצי, והנאשם שתה את כל תכולתו. משביקש אליהו מהפקח בקבוק מים נוסף, עורר הדבר את חשדו של הפקח והוא סירב.

בהמשך, שוחח אליהו טלפונית עם חברו וניסה להניעו למסור הודעת שקר, באומרו: "תקשיב לי שניה. לא שתינו, אף אחד לא שתה, הכל בסדר תבוא לפה, פינו פה שני אנשים לבית חולים". במהלך שהותו במקום ניסה אליהו להקיא את תכולת קיבתו במטרה לטשטש את סימני האלכוהול מגופו. משלא הצליח, עדכן טלפונית את חברו, שבתגובה ייעץ לו לאכול סוכריית מנטוס על מנת לטשטש את סימני האלכוהול.

במהלך שהותו בזירה, משנזכר אליהו כי כל שיחותיו במכשיר הסלולר מוקלטות באמצעות אפליקציה, מיהר ומחק את האפליקציה מתוך כוונה להעלים ראיות ולשבש את מהלך החקירה. בהמשך, התבקש אליהו על ידי שוטרים לבצע בדיקת ינשוף. בתגובה, הכשיל אליהו ארבע בדיקות ינשוף שנערכו לו בכך שנמנע מלתת דגימת אויר מספקת לצורך הבדיקה. סמוך לכך, הוא התבקש לבצע בדיקת דם לצורך איתור אלכוהול בגופו וסירב לבצע את הבדיקה.

"במעשיו, באופן המתואר לעיל, נהג הנאשם את הרכב כשהוא שיכור והיה מודע היטב למעשיו המתוארים בכתב האישום ולאפשרות גרימת התוצאה החמורה אשר נבעה כתוצאה ממעשים אלו ועל אף זאת, נטל על עצמו הנאשם סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאה הקטלנית, מתוך תקווה שזו תימנע, ובאופן זה, גרם הנאשם, למותו של המנוח בתאונת הדרכים ולפציעתו הקשה של הקטין", נכתב בכתב האישום