השיפוצים בגן התות | צילום: רועי אלמן

חדשות טובות לתושבי נחלאות ולמבקרי השוק: ״גן התות״ והגן הסמוך לו ״גן אהל משה״ עוברים בימים אלו שיפוץ ושיקום יסודי בעלות של למעלה מ - 2 מיליון שקלים.

הגן, הוא אחד מסמליה של שכונת נחלאות וחובק בתוכו הסטוריה שלמה של סיפורים, חוויות ועבר עשיר של תושבי השכונה לאורך שתי המאות האחרונות. ארבעת עצי התות העצומים שצמחו בו, היוו עבור ילדי השכונה אטרקצית טיפוס והנאה מאכילת התותים הלבנים שגדלים על ענפיהם.

אך למעלה מעשור, גן התות כבר לא נראה אותו דבר. הוא נטוש, מלולכך, מוזנח, אשפה מפוזרת בכל פינה. בשלב מסוים, אף החליטה העירייה לעקור ממנו את מתקני השעשועים. חברי להקת ׳הדג נחש׳, שכמה מהם התגוררו בסמיכות לגן במשך שנים, אף הקדישו לגן שיר באלבומם ׳לזוז׳. השיר, מספר על המצב המוזנח של הגן:

גן התות. צילום: דניאל רוטמן

״בצר לי, שואף אויר יורד לפארק 
אפשר לקרוא לו כך? 
עם קיא של שיכורים וגושים של סמארק... 
עם זבל חי דומם וצומח שעולה על גדותיו 
פסולת תותים וחתולים מזי רעב...״ 

(מילים מתוך השיר ׳גן התות׳, האלבום ׳לזוז׳, 2003)

יו״ר המנהל הקהילתי לב העיר, ד״ר אופיר לנג אמר ל״מיינט ירושלים כי "לאחר שנים של הזנחה, גן התות וגן אוהל משה בשכונה ההיסטורית עוברים שיפוץ שנמצא בימים אלה בשלב מתקדם. במסגרת עבודות הפיתוח מוצבת תאורה חדשה, ריצוף, החלפת הספלים ושתילת עצים חדשים. במקביל, שני הגנים יוקפו ברצועות צמחייה על מנת לתחום אותם מבתי התושבים.  במסגרת סדרת מפגשים ושיחות שערכנו עם העירייה, אדריכלים והתושבים, עשינו את מירב המאמצים על מנת שיתקבלו כמה שיותר בקשות שונות שהועלו על ידי תושבי השכונה בנוגע לתכניות של שיקום ושדרוג שני הגנים לצד טיפול בהזנחה, על מנת להרחיק תופעות שליליות מהמקום. מאחר והתכנית חלה על גנים בשכונה היסטורית, היה חשוב לנו לשמר אלמנטים ייחודים במקום ואנו מקווים כי במבחן התוצאה יישום התכנית יסייע לטיפוח הגנים תוך שיקום ושימור אופיים הייחודי" 

תוכניות השיפוץ של שני הגנים | באדיבות מנהל קהילתי לב העיר

גן התות נבנה בסוף המאה ה-19 כמרכזה של שכונת אוהל משה - אחת השכונות היהודיות הראשונות שנבנו בנחלאות. הגן כונה בשמו בשל עצי התות הגדולים שנמצאים בו מזה שנים רבות. מסביב לגן פזורים כמה בורות מים, ששימשו עד שנות ה-30 את יושבי השכונה וסביבותיה. תושבים רבים פקדו את הגן עד שהוזנח ונהפך למקום מוזנח עם ספסלים בלויים. מקום שמשמש מקלט עבור נרקומנים ונערים המשתכרים בלילות ומלכלכים את המקום.


השיר שכתבו ״הדג נחש״ על הגן ועל ההידרדרות שעבר: