מצטיין מפקד אוגדה 36: רב״ט עמנואל מרן

עמנואל מרן (21) הוא לוחם בהנדסה קרבית בחטיבה 7 ותושב נחלאות. מרן עלה לארץ לפני ארבע שנים מצרפת כשהיה בן 17. "תמיד רציתי לעלות לישראל", סיפר, "אנחנו משפחה מאוד ציונית. אחי עלה לארץ 5 שנים לפני וגם הוא דחף אותי שאגיע". 

רב״ט עמנואל מרן. צילום: דובר צה"ל

מרן למד בישיבת אור וישועה בחיפה במשך שלוש שנים. הוא התגייס להנדסה קרבית ולאחר שישתחרר מתכנן לחזור לתקופה נוספת בישיבה. עמנואל עבר הכשרה קרבית מלאה של חיל ההנדסה הקרבית. הוא משרת בחטיבה 7, חטיבת השריון הראשונה שפועלת מהקמת המדינה ועד היום ומבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

"הצבא נותן אפשרות להכיר את עצמנו יותר טוב גם במצבים לחוצים", הוסיף, "אני יודע שאנחנו תורמים למדינה באמת". היום כל משפחתו של עמנואל, הוריו וששת אחיו, עלתה לישראל והוא גר יחד עם הוריו בירושלים.

"בזכות המקצועיות וההשקעה קיבל עמנואל הצטיינות ממפקד אוגדה 36", מסרו בצה"ל.

מצטיינת מפקד גדוד 869: סגן לירון אליאס

סגן לירון אליאס (22), מתגוררת בפסגת זאב. לירון התגייסה בפברואר 2015 לתפקיד תצפיתנית בגדוד 595, שם היא שירתה כ-7 חודשים. לאחר מכן יצאה לפיקוד ומשם באופן ישיר לקורס קצינים בבה"ד 1.

סגן לירון אליאס. צילום: דובר צה"ל

לאורך השירות היתה אליאס מפקדת בקורס מפקדות, מפקדת מחלקה בגדוד 595 וכיום היא משרתת כסגנית מפקדת פלוגה במצפה עדי, בגזרת 769.

"הגעתי לגיוס לתפקיד תצפיתנית עם קצת דעות קדומות אך ברגע שהגעתי לקו התאהבתי לחלוטין", סיפרה, "אני זוכרת במיוחד את האירוע הראשון שלי בתור מ״מ, אירוע ירי של כוח דאע״ש לעבר גסד״ר גולני. בשבילי זה היה אירוע מעצב שלמדתי ממנו המון".

"בזכות העבודה הקשה ימים ולילות, הנתינה והמקצועיות קיבלה לירון הצטיינות ממפקד גדוד 869", מסרו בצה"ל.

מצטיין מפקד חטיבה 188: סמ"ר עידו זרחיה

סמ"ר עידו זרחיה, נולד וגדל בירושלים ומתגורר כעת במלחה. הוא למד ביאסא והרחיב כימיה. עידו התגייס במרץ 2016 לשריון. "אני בא ממשפחה של שריונרים", סיפר, "סבי היה קצין בחטיבה 7 בפריצת דרך בורמה, אבי היה מפקד פלוגה בחטיבה 7 ומלחמת יום כיפור נלחם בחטיבה 401 ואני הגעתי לחטיבה 188 ואני מאוד שמח על כך".  

סמ"ר עידו זרחיהן. צילום: דובר צה"ל

זרחיה עבר הכשרה של שריון שנמשכה כשמונה חודשים, הוא יצא באופן ישיר לקורס מפקדי טנקים, הגיע לפלוגת כפיר, גדוד 71, בחטיבה 188. "יצאתי לפיקוד מתוך רצון לחנך ולקחת אחריות. הייתי מפקד טנק בגבול לבנון ובסוף הקו נכנסתי לתפקיד הקה"ד- קצין הדרכה", המשיך, "כחלק מהתפקיד אני מתכנן את תחום המשאבים בגדוד ומשמש כיד ימינו של קצין האגם הגדודי. אני עוזר בתכנון והוצאת אימונים לפועל ובמהלך תעסוקה מבצעית דואג לקישור לרמה הממונה".

"עידו מפגין אחריות ומסירות ועל כן קיבל הצטיינות ממפקד חטיבה 188", מסרו בצה"ל.

מצטיינת מפקד מיטב: טור' מאיה צדוק 

מאיה צדוק (19) מארנונה קיבלה אות הצטיינות ממפקד מיטב, אל"ם יוסי מצליח ומשרתת כמש"קית רישום פלילי בלשכת גיוס ירושלים. במסגרת התפקיד היא מראיינת מלש"בים בעלי רישום פלילי ובודקת האם מתאימים לחיול, כלומר אינם בעלי אופי אלים.

טור' מאיה צדוק. צילום: דובר צה"ל

צדוק סיפרה כי היא אוהבת מאוד את התפקיד שלה וחושבת שהוא משמעותי מאוד מכיוון שבמסגרתו היא יכולה להקשיב לאנשים שמגיעים מרקע שונה משלה, שהוא קשה הרבה פעמים, ולהעניק להם הזדמנות שניה וכך להתחיל דרך חדשה בצה"ל.

מצטיינת רא"ש אט"ל: סגן עדי גולדברג

סגן עדי גולדברג, תושבת מלחה, משרתת כקצינת מבצעים- רפואה באוגדה 143 ובעוד כחודש תתמנה להיות קצינת רפואה פיקודית של החטיבה המרחבית עזה צפונית. בנוסף, היא מצטיינת מפקד אוגדת עזה תא״ל יהודה פוקס. במסגרת תפקידה אחראית עדי על פינוי פצועים או הכנה לקראת פינוי באמצעות ניהול חמ״ל רפואה אוגדתי הפועל 24/7 הכוללת סמבציו"ת רפואה (ביחיד סמלת מבצעים) וקצינה נוספת.

היא סיפרה כי בייחוד לאורך חצי השנה האחרונה היא מבינה יותר את משמעות התפקיד. את שירותה הצבאי החלה כחובשת קרבית לאחר ששמעה על התפקיד מאחותה אשר הייתה מפקדת קורס חובשים בבית הספר להדרכה של חיל הרפואה.

 סגן עדי גולדברג. צילום: דובר צה"ל

בסיום הקורס שובצה בחטיבה המרחבית עציון ביהודה ושומרון בתקופת אירועי ׳גודל השעה׳ שכלל מספר רב של פיגועים באותה תקופה. היא משתפת באירוע הזכור לה היטב כשהייתה חובשת קרבית, ״היה פיגוע דריסה של חברים מאוד טובים שלי ואני הייתי בכוח הראשון שהגיע לשם. לטפל בחברים ובמראה שכזה היה קשה״.

עדי החליטה לצאת לקורס קצינים ותפקידה הראשון היה כמפקדת קורס חובשים. כאשר החליטה שהיא רוצה לשרת בתפקיד שטח, הגיע לתפקידה בדרום. על הצטיינותה מספרת בצניעות, ״הייתי מופתעת והעדפתי שהחיילות שלי יקבלו את זה ואת ההערכה, אבל אני מוקירה תודה. ממש שמחתי״.

מצטיין מפקד חיל האוויר: סרן תום ייטב

סרן תום ייטב, יליד העיר בן 28, קיבל אות הצטיינות ממפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין. "שמחתי מאד לקבל את אות ההצטיינות, זה מרגש וכבוד גדול", אמר.

סרן תום ייטב. צילום: דובר צה"ל

ייטב משרת כתכניתן וראש צוות ביחידת מערכות הנדסיות וניסויים (מה"ן), הממוקמת בבסיס פלמחים. היחידה מורכבת ממפתחים שעובדים על מערכות שליטה ובקרה בחיל האויר בתחומים שונים, לדוגמה: כלי טיס מאויישים מרחוק (כטמ"מים) והגנה אווירית. הוא הוביל בשנה וחצי האחרונה ביחד עם הצוות, פיתוח מערכת שליטה ובקרה אשר עתידה להיות מותקנת ביחידות הבקרה האווירית.

ייטב נולד בשכונת תלפיות ולמד בבית ספר ליד"ה. בתיכון למד במגמות מדעי המחשב, פיזיקה ורובוטיקה ובהמשך הצטרף לתכנית "פסגות", תכנית עתודה אקדמית למצטיינים בה סיים בהצלחה תואר בהנדסת תוכנה בטכניון. ייטב שובץ לחיל האויר, השיבוץ אותו ביקש, החל בתפקיד מפתח תמונה במערכת מבצעית והתקדם עד לראש צוות במה"ן.

בנוסף לפיתוח המערכת, ייטב מוביל פורום של העצמת ראשי צוותים ומעביר לחברי הצוות הרצאות וכלים טכנולוגיים רלוונטים. דרך הפורום הוא גם מחזק את הגיבוש בין ראשי הצוותים ומאחד את היחידות הטכנולוגיות. "אני מאד אוהב את האנשים איתי בבסיס. קל להתחבר למשמעות התפקיד, ולמרות שיש לעתים קושי לשלב בין הצבא למשפחה והחברים, כולם מבינים את חשיבותו", הוא סיפר. גם היום ייטב מתגורר בירושלים יחד עם אשתו ובזמנו הפנוי עוסק בספורט ואומנויות לחימה. "אני מאחל לכולם שתהיה שנה מלאה בעשייה משמעותית", הוא מאחל.