ילדה מהחינוך המיוחד בעיר שהושארה לבדה (לתמונה אין קשר לאירועים הנוכחיים). צילום ארכיון: שלומי כהן

התלונות על חברת ההסעות 'צורים', שמסיעה את ילדי החינוך המיוחד בירושלים, הולכות וגוברות. רק לפני כמה ימים פרסם "ידיעות ירושלים" כתבה בנושא, ומתברר כי הטענות של ההורים ממשיכות, ובגדול.  

זה השבוע השלישי שהורי החינוך המיוחד בעיר מתלוננים על מערך ההסעות החדש של העירייה. מהעדויות החדשות עולה התנהגות בעייתית של נהגים, שלעיתים רבות אף נוסעים ללא מלווה מבוגר.

הטענה: מתעלמים

ת' היא אם לילד בכיתה ב' בחינוך המיוחד בשכונה בדרום העיר. לטענתה, מאז תחילת השנה היא חווה התנהגות מזלזלת ולעיתים אף פוגענית מצד נהגי ההסעות. "הם לא מוכנים כלל לשמוע את התלונות שלי", טוענת ת'. "בהתחלה הם היו מתעלמים, ואז זה אפילו הגיע למצב שהם צועקים עלי ומנתקים לי בפנים. אני לא מוכנה לקבל יחס כזה, במיוחד לא מנהגים שאני מפקידה את הילד שלי בידיהם כל בוקר".

ת' טוענת שבניגוד לשנה שעברה, תנאי ההסעות הורעו באופן משמעותי. "פעם היו מודיעים לי כשהילד היה חוזר הביתה", היא אומרת. "היום הוא פשוט דופק בדלת. מדובר בילד בן שמונה בחינוך מיוחד. איך מורידים אותו ככה לבד?"

הטענה: מפקירים

אולם ת' אינה היחידה שחווה קשיים מצד מערך ההסעות החדש. בקבוצת הווטסאפ הורים רבים מדווחים מדי יום על מה שהם חווים. "היום שלנו התחיל בנהג שלקח את הבן שלי לבית הספר", רשמה אחת האימהות. "אבל אופס, הנהג ברח עם כמה ילדים בודדים לאזורים שאמרו לו ועזב את הילד שלי ועוד ילד בבית הספר, כאשר סייעת הכיתה מחכה איתם. אמו של הילד השני יצאה בכוונה לאסוף אותו", המשיכה, "ונהיה לה פנצ'ר. לנטוש ילד זה עובר קו אדום". אם נוספת כתבה: "הבת שלי הגיעה הביתה והיא רק בוכה, כמה עצוב".

"היום מתקשרים אלי מההסעה", שיתף אחד האבות בקבוצה. "ירדתי וראיתי את הבן שלי עומד למטה בלי מלווה ובלי הסעה. מדובר בילד שבתוך שנייה בורח לכביש". 

מהעירייה נמסר: "מינהל החינוך קשוב לפניות. בין הפעולות שהתבצעו בעקבות הליקויים היו שינויים במסלולים, והעברת חלק מהנסיעות לחברה חדשה. עד כה התקבלו משובים חיובים בעקבות השינויים שנעשו ומערך ההסעות ערוך לבצע שינויים נוספים בעת הצורך".