המתבצרים בהר הבית. צילום: דוברות המשטרה

הותר לפרסום היום (ה') כי במסגרת חקירת שב"כ שהתנהלה בשבועות האחרונים בשיתוף עם משטרת ישראל, נחשפה  קבוצה של צעירים, תושבי ישראל ממזרח ירושלים, אשר הובילו עימותים אלימים בהר הבית בסוף חודש יולי 2018, לאחר תפילת יום השישי.

בתוך כך נחשפה חוליית פעילים שרכשו זיקוקים, אשר בהמשך הוברחו לשטח הר הבית במטרה לתקוף באמצעותם את כוחות הבטחון ששהו מחוץ לשטח ההר בסיומה של תפילת יום השישי בהר.

יצוין כי בעקבות האירוע החמור נפצעו ארבעה שוטרים, וכתוצאה מהארועים האלימים נסגר הר הבית למספר שעות.

במסגרת החקירות בשב״כ ובמשטרה נחשף כי מאחורי הקבוצה עמד אבו צביח, פעיל חמאס, תושב כפר עקב, בעל ת.ז ישראלית, אשר שוחרר חודשים מספר טרם לכן לאחר שנשפט למאסר של כשמונה חודשים בגין פעילותו בארגון הטרור שבאב אל אקצא. צביח הינו בנו של מצבאח אבו צביח אשר ביצע פיגוע ירי רצחני ב 09 באוק' 16' בירושלים במהלכו נרצחה לבנה מליחי ז"ל והשוטר יוסי קירמה ז"ל.

מן החקירה עלה כי צביח היה זה אשר הוביל את האירוע האלים, העביר את המימון לרכישת הזיקוקים והנחה לגייס פעילים נוספים להתפרעות בהר הבית, וכן לירות את הזיקוקים לעבר הכוחות הישראלים.

העימותים בהר הבית. צילום: דוברות המשטרה

יחד עם צביח פעל רשיד רשק, בעל ת.ז ישראלית, פעיל חמאס אשר ריצה בין השנים 14'- 16' עונש מאסר בשל מעורבותו בפיגוע דקירה. רשיד גייס פעילים והנחה אותם כיצד לפעול באירוע. בנוסף פעל רשיד בשבועות שלאחר העימותים לעורר אירוע אלים דומה בהר הבית, אולם ללא הצלחה, עקב הפעילות הסיכולית של כוחות הביטחון.

ביחד עם השניים נעצרו שמונה מעורבים נוספים תושבי מזרח ירושלים, מולם מתנהלים הליכים משפטיים בגין מעורבות באירוע האלים בהר הבית, וכן באירועי אלימות נוספים במזרח ירושלים.

שב"כ ומשטרת ישראל: "ינמשיך לפעול לסיכול כלל גורמי הטרור הפועלים בהר הבית, במטרה לשמור על השקט והיציבות במתחם ולמנוע כל ניסיון ליצר הסלמה במצב הביטחוני באמצעות פעילות אלימה בהר הבית".