זבל במרכז העיר. צילום: לירן תמרי

מהפכת ניקיון? ביומיים האחרונים תועדו ערימות אשפה חריגות בהיקפן בסביבת מרכז העיר אחד מהאזורים ההומים והמהווים מוקד משיכה לתיירים ותושבים. ברחוב שמאי תועדו מכלים לאיסוף קרטונים כאשר הם עולים על גדותיהם, ואשפה רבה בסביבת פחי האשפה. כל זאת כאשר ירושלים נמצאת "במהפכה בתחום הניקיון" כפי שהכריז ראש העירייה לפני מספר חודשים.

זבל במרכז העיר. צילום: לירן תמרי

זבל במרכז העיר. צילום: לירן תמרי

מהפכה זו כפי שכינה אותה ברקת, היתה אמורה להביא בשורה של ממש בכל הנוגע למצב הניקיון בעיר, במסגרת התוכנית הייתה אמורה להוסיף לעירייה עוד מאות תקנים לעובדי תברואה ורכישת עשרות רכבי ניקיון חדשים. 

אלי בר- אור בעל חנות באזור מרכז העיר מסר בשיחה עם חדשות מיינט: "אנחנו משלמים את אחת הארנונות היקרות בישראל ומצפים לקבל שירותים מהעירייה בהתאם. המצב בימים האחרונים בלתי נסבל. התמונות מחזירות אותי לשביתת עובדי התברואה לפני כמה חודשים, נראה שלקראת הבחירות מישהו בעירייה מזלזל בנו".

 צילום: לירן תמרי

 צילום: לירן תמרי

לפני כחודש פרסמנו משאל לקראת הבחירות הקרבות. על השאלה "עד כמה אתה מרוצה מרמת הניקיון בעיר?"– ענו 60 אחוז כי הם אינם מרוצים, 34 אחוז ענו כי "לפעמים מרוצה ולפעמים פחות", ורק 6 אחוז מהעונים ענו כי הם מרוצים מאוד מרמת הניקיון בעיר.

כחלק מהפרויקט של מיינט ירושלים על מצב הניקיון בירושלים, שאלנו את המועמדים לראשות העירייה האם הגיע הזמן להפעיל שירותי ניקיון בשבת? המועמד אבי סלמן ענה כי יש להפעיל עובדים לא יהודים. המועמד עופר ברקוביץ' ענה "יש לבחון העסקה של גופים פרטיים", והמועמד משה ליאון ענה כי "אקים סיירת ראש העירייה לענייני ניקיון".

העירייה: "במרכז העיר מושקעים משאבים רבים לניקיון ופינוי האשפה נעשה פעמיים עד שלוש ביום וכך גם בפינוי קרטוניות. במקרה זה מדובר בקרטונים המושלכים בשעות הערב כשהקרטונים אינם מקופלים ומושלכים ברחוב.

"על מנת למנוע הישנות מקרים דומים תתבצע פעילות מוגברת של איסוף הקרטונים, הסברה ואכיפה באמצעות אגף התברואה, אגף קידום עסקים ואגף אכיפה ושיטור. אנו מעריכים ומקווים כי פעולות משותפות של העירייה עם הסוחרים יביאו לשיפור הניקיון במרכז העיר".