האוניברסיטה העברית. צילום: אדווה חולי

מאבטחי האוניברסיטה העברית מוחים: "ההסכם החדש של האוצר עם משרד החינוך לא כולל אותנו. ההרגשה היא כי אנחנו מאבטחים סוג ז'".

לאחר שנחתם הסכם מהפכני שלפיו מאבטחי מוסדות החינוך יקבלו שכר בחגים, גילו מאבטחי המוסדות האקדמיים כי הם אינם כלולים בהסכם. "עושים עלינו קומבינות", אמר השבוע מאבטח ותיק ב'עברית'. באוניברסיטה טוענים שלא קיבלו תוספת תקציב. במל"ג טוענים שלא מדובר בעובדי אוניברסיטה, ומשרד האוצר שומר על שתיקה".

ההסכם נחתם באוגוסט האחרון. אז הוחלט כי כ־5,000 מאבטחי מוסדות החינוך בישראל יקבלו שכר גם בחופשות החגים ויועסקו במהלך כל השנה. זהו למעשה חלק מיישום הסכם ניסנקורן־כחלון לשיפור תנאי עובדי הקבלן.

ההסכם מהווה הטבה משמעותית, שכן במשך שנים התלוננו אלפי מאבטחים על פגיעה קשה בהכנסתם, בייחוד בחודשים ספטמבר ואוקטובר. אולם כשהגיעו תלושי השכר האחרונים של מאבטחי המוסדות להשכלה גבוהה בירושלים, מאות מאבטחים גילו כי הם אינם נמצאים כלל בהסכם החדש.

"בספטמבר-אוקטובר התקיימו החגים של חודש תשרי", אמר השבוע פ', מאבטח באוניברסיטה העברית כבר יותר מעשר שנים. "אבל ההסכם החדש לא כולל אותנו. מתייחסים אלינו כאילו אנחנו מאבטחים סוג ז'. 

"ברור שעושים עלינו משחקים כדי לא לכלול אותנו בהסכמים החדשים, והתוצאה היא שלא נכנס הרבה כסף בתקופה מאוד קריטית שבה קיימות הוצאות רבות. הדבר פוגע בעיקר בבעלי משפחות, שמגלים שכר נמוך בהרבה ממה שציפו לו".

מי שמנסה לטפל בנושא הוא אלכס טנצר - יו"ר המטה למען עובדי קבלן, שפנה לכלל הגורמים המעורבים. "הרשויות במדינה פשוט גורמות לשכר רעב עבור מאבטחי האוניברסיטאות", אמר טנצר השבוע. "כבר חודשים אני מנסה לברר מדוע המאבטחים אינם כלולים בהסכם, ומי שבעיקר מתחמק מתשובה הוא משרד האוצר שבראשו עומד כביכול שר חברתי".

טנצר פנה לאוניברסיטה העברית, ושם השיבו לטענות כי לא קיבלו תוספת של תקציב מיוחד על מנת לשלם לעובדי חברות השמירה עבור ימים שבהם הם אינם עובדים. מהמל"ג נמסר לטנצר כי "המאבטחים באוניברסיטאות אינם עובדי אוניברסיטה". באוצר הסתפקו בתגובה הבאה: "הנושא נמצא בבדיקה".