חלק מהדיירים במתחם | צילום: שלומי כהן

אחרי המחאה מגיע התקציב: העירייה ומשרד הקליטה אישרו לאחרונה העברה של 800 אלף שקל עבור תוכנית ייחודית לקשישים במלון דיפלומט. האם זה אומר שהוסרה חרב הפינוי במטרה להקים את שגרירות ארה"ב במקום? לא בהכרח.

בשבוע שעבר אישרה העירייה תקציב עבור תוכנית לקשישים המתגוררים במלון שבארנונה. התוכנית תופעל בשיתוף עם משרד הקליטה. התקציב יופנה לטיפולים פסיכיאטריים, עובדות סוציאליות, קונצרטים, הרצאות, מסיבות וטיולים ועבור מועדון שיקומי לתשושי נפש.
סעיף מיוחד, שמתוקצב ב־54 אלף שקל, עניינו ב"ליווי אישי וקבוצתי כהכנה להתמודדות במעבר".

על פי העירייה, במלון מתגוררים 423 קשישים, כאשר 40% מתוכם כבר עברו את גיל ה־80. מרביתם עולים חדשים מברית המועצות לשעבר ורובם המכריע ערירים לחלוטין, ללא רשת של תמיכה משפחתית. חלק גדול מהדיירים גם מתמודדים עם בעיות בריאות שונות, כאשר כ־170 מהם מתקשים בתפקוד היומיומי וזכאים לסיעוד ועוד כ־60 מוגדרים סובלים מבעיות נפשיות, שלעיתים מחייבות אשפוזים תכופים.

מלון דיפלומט במספרים:
 423  קשישים גרים במתחם
 40%  מהם מעל גיל  80
 170  דיירים מתקשים בתפקוד יומיומי
 60  מוגדרים ככאלו

מדובר במקבץ דיור שהוא חלק מדיור בקהילה ולכן לא קיים בו מערך השירותים הרגיל שקיים בבתי אבות. המקום עלה לכותרות לפני כשנה והוזכר כאחד המתחמים האפשריים שבהם תוקם שגרירות ארה"ב החדשה. כרגע עדיין לא נפלה החלטה סופית בעניין, אולם המסמכים שהוגשו במסגרת התוכנית החדשה לקשישים מעידים כי האופציה עדיין על השולחן, ויותר מכל  מעידה על כך העובדה שהתוכנית מתייחסת לעשרת החודשים הקרובים בלבד.

"אם יוחלט על סגירת המלון – יעובו תשומות עבור ליווי אישי וקבוצתי של הדיירים", נכתב מטעם העירייה.

במסגרת הסדנאות להתמודדות במעבר תשכור העירייה שלוש מומחיות דוברות רוסית שיבצעו ליווי פרטני בהיקף של 25 שעות חודשיות. כמו כן הן תקיימנה עשרה מפגשים קבוצתיים שמטרתם התמודדות עם שינויים ומעברי חיים