העלייה לתורה | צילום: דוברות הדסה
הנגר החובב נחתך רגע לפני בר המצווה. ערב הגעתו למצוות פונה אביתר בן ה־13 לבית החולים הדסה לאחר שנפגע קשה ממסור חשמלי. בלית ברירה נערכה שם העלייה לתורה.

אחד התחביבים של הנער כהן, המתגורר במבשרת ציון, הוא בניית דגמים מעץ במרפסת ביתו. "אביתר חובב נגרות ויש לו את כל סוגי העצים בכל הגדלים. הפרויקט האחרון שלו הוא מכונית מעץ", סיפרה אמו אורלי סיסו־כהן.

אלא שבניית המכונית לא נגמרה טוב. אביתר הבין שעליו לחתוך את אחת מחתיכות העץ למידה קטנה יותר. הוא יכול לבצע את הפעולה לבדו, אף שאביו ביקש ממנו שלא לגעת במסור החשמלי בעצמו. אך הנגר החובב לא המתין לאביו ובטעות ניסר שתי אצבעות בידו השמאלית.

ד"ר עידו וולק, כירורג כף יד בהדסה עין כרם, הסביר לבני המשפחה כי אביתר חייב להיכנס לניתוח מיידי וארוך בשל הפציעה הקשה. "לא הבנתי איך מלעסוק בארגון של בר מצווה, קניות בגדים, אני יושבת בחדר המתנה של ניתוח", אמרה האם.

"לאביתר היתה קטיעה כמעט מלאה של שתי אצבעות. הכנסנו אותו לניתוח דחוף. הדבר הראשון שהוא שאל אותי היה אם הוא יחזור לשחק כדורסל. הבטחתי לו שאני והצוות נעשה כל מה שנוכל כדי להציל את האצבעות", סיפר ד"ר וולק.

תיקון כלי דם מתבצע בצורה מיקרוכירורגית ( בעזרת מיקרוסקופ)  - שהרי כלי דם מגיעים לפעמים לגודל של מילימטר וצריך בין 6-8 תפרים מסביבם על מנת לתקנם. אפילו החוט שמשתמשים בו דק יותר משערה, מדובר בטכניקה המצריכה דיוק רב.  

ד"ר וולק סיפר כי הניתוח ארך כ- 9 שעות ובתום הניתוח חזרה אספקת הדם לאצבעותיו של אביתר והן ניצלו. "אמנם מצפה לו שיקום ארוך אבל אני שמח שהצלנו לו את האצבעות".

"יומיים לאחר הניתוח הינו צריכים להתחיל את חגיגת הבר מצווה של אביתר", סיפרה אמו. "קנינו בגדים, סגרנו מקומות. הכל היה מוכן. לפי התכנון היינו צריכים להתחיל בשחייה לילית בנווה מדבר והעליה לתורה הייתה צריכה להיות ביום חמישי בבית הכנסת העתיק ותכננו בנוסף אירוע שבת חתן גדול בבית . אבל מציאות לחוד.... התאכזבנו שכלום לא ייצא לפועל, כל התוכניות השתבשו".

אלא שבבית החולים ארגנו מתנות, בלונים ועוגת בר מצווה לאביתר כדי לעודד אותו. "גם סיפקו לנו חדר גדול לאירוח ואביתר עלה לתורה בבית הכנסת בבית החולים", שיחזרה האם. "אביתר חזר ואמר שהרס לעצמו את הבר מצווה, והנה קיבלנו חגיגה שהיתה פשוט זריקת מרץ וכולם עשו שמח".