הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץכשנתיים לאחר המשבר במחלקה ההמטו־אונקולוגית ילדים בוצעו בשנה האחרונה יותר מ־70 השתלות של מח עצם בילדים בבית החולים הדסה עין כרם. יש לציין כי חלק מאותן השתלות נעשו במסגרת של תיירות מרפא. כך עולה מנתונים שמסר בית החולים.

המחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים, שבמסגרתה מתבצעות ההשתלות, עלתה לכותרות בשנת 2017, בעקבות העזיבה הפתאומית של שבעה רופאים בכירים שהתנגדו בתוקף לכך שהשתלות בילדים יבוצעו במחלקה למבוגרים.

לאחר עזיבת הרופאים החלו בהדסה לנסות לגייס רופאים מכל הארץ והקימו מחדש את המחלקה.

מהנתונים עולה כי ב־2018 נרשם מספר שיא של 75 השתלות. לשם השוואה, ב־2017 בוצעו 59 השתלות.

ממוצע ההשתלות בכל חודש נע בין שש לשבע. בשנים האחרונות נרשם גידול במספר ההשתלות של מח עצם בילדים בבית החולים. בשנת 2015 עמד מספר ההשתלות על 41, ובשנה העוקבת, ב־2016, המספר קפץ ל־55.

לצד זאת, ניתן להבחין גם בירידה עקבית בשיעור התמותה: מ־16% בשנת 2015 ל־6% בשנת 2018.

היחידה החדשה להשתלות מח עצם בילדים שנפתחה בהדסה מספקת 8 מיטות נוספות המיועדות להשתלות. לרוב מדובר בילדים החולים בלוקמיה או במחלות אחרות הפוגעות במערכת החיסון של הגוף.

"בשנים האחרונות היתה בעיה כי היה מחסור במיטות ייעודיות במובן זה שהיינו צריכים למצוא מקום לחולים שלאחר ביצוע השתלה שעדיין נמצאים בתוך הליך טיפולי ולהזיז אותם ממחלקה למחלקה", מסכמת פרופ' פולינה סטפנסקי, מנהלת היחידה החדשה.

היחידה הוקמה הודות לתרומה של 4.75 מיליון דולר. היא כוללת טכנולוגיה, מכשור מתקדם ותנאים ייחודיים וקפדניים לילדים שצריכים לעבור השתלות בייחוד לאור הקצב הגובר במספרן. "נכון, כולנו זוכרים את המשבר שהיה אז לפני 3 שנים במחלקה ההמטואונקולוגית אבל אני חושבת שמכל משבר אפשר לצמוח ולהתפתח וזה מאחורינו. אני גאה במה שהצלחנו לעשות למען החולים שטובתם זה הדבר החשוב לנו ביותר. כשאני רואה ילד אחרי השתלה, אין תענוג גדול מזה", אמרה פרופ' סטפנסקי.