רבקה נסימיאן. צילום: דוברות הדסה

כשהנס מגיע פעמיים: רבקה נסימיאן (32) מפסגת זאב ואם לשלוש בנות, סבלה בעשור האחרון מבעיות בתפקוד הכליות, עד שאלו קרסו לחלוטין. בשנה האחרונה היא עברה טיפולי דיאליזה שלוש פעמים בשבוע, עד שזכתה להשתלה מוצלחת של כליה בגופה בהדסה עין כרם בזכות תורם אלטרואיסטי שתרם לה את אחת מכליותיו ונתן לה הזדמנות לחיים.

הנס מגיע לחייה בפעם השנייה, כשהייתה נסימיאן בת 15, היא נפגעה בפיגוע בגבעה הצרפתית כשמחבל פתח בירי לאוטובוס בו ישבה. "בגלל הפגיעה אני נמצאת במעקב מתמיד בקופת החולים, יש לי עד היום רסיסים בריאות", סיפרה.

"באחת הבדיקות הופיעו סימנים של בעיות בכליות שלאט לאט החמירו, עד שיום אחד הכליות קרסו והודיעו לי שאני חייבת להתחיל טיפולי דיאליזה. אז נכנסתי לרשימת המתנה לתרומת כליה בארגון 'מתנת חיים' של הרב הבר  - כדי לקבל בעצם כליה בתרומה, והתחלתי לעבור טיפולי דיאליזה. שנה שלמה עברה ולא נמצא לי תורם. עברתי טיפולים שלוש פעמים בשבוע, דבר קשה מאוד".

"אנשים טובים באמצע הדרך"

רגע לפני שהיא החליטה להפסיק ללכת לדיאליזה היא קיבלה בשורה משמחת. "הייתי באפיסת כוחות. מספר ימים לאחר מכן - קיבלתי את הטלפון לו ייחלתי. זה היה הנס האמיתי שלי".

"על הקו היתה נטע מלכה, מתאמת ההשתלות מבית החולים הדסה עין כרם שביקשה ממני ללכת לבצע בדיקות התאמה ולעבור ועדות רפואיות. היא אמנם לא הבטיחה שנמצא עבורי תורם, אבל הבנתי בין השורות שאני צריכה ללכת להיבדק. לא סיפרתי לאף אחד", סיפרה בהתרגשות. "פחדתי להתאכזב וידעתי שזה תהליך ארוך וכל רגע הכל יכול להשתנות".

התחושות של רבקה היו נכונות. האדם שנמצא מתאים הוא תורם שבחר לתרום כליה לאדם שאינו מכיר, פשוט מתוך הרצון לעשות מעשה טוב. אחרי בדיקות רבות שעברו נמצאה התאמה בין רבקה והתורם.

מספר ימים לאחר התרומה נפגשו השניים במחלקה הכירורגית. "זה היה אחד מהרגעים הכי עוצמתיים ומרגשים שחוויתי", סיפרה רבקה.

"החיים שלי ניצלו בזכותו", הוסיפה, "אני עדיין לא מאמינה שאני לא הולכת לטיפולי דיאליזה, שאני קמה בבוקר לבנות שלי עם כוחות. זה מדהים. אני מודה לתורם ולבני משפחתו שהעניק לי את החיים שוב, ולכל צוות בית החולים בהדסה שליוו אותי במהלך הבדיקות ובהשתלה. המנתחים והרופאים מדהימים והטיפול אחרי הניתוח היה יוצא מן הכלל. חוויה טובה מכל כיוון שרק אסתכל עליו. השנה בהחלט קרה לי נס!".

התרומה בוצעה בבית החולים הדסה עין כרם ע"י צוות ההשתלות של בית החולים: פרופ' הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות במחלקה הכירורגית, ד"ר עבד חלאילה, מומחה בכירורגיה ומנהל השרות להשתלות כליה, ד"ר סמיר , אבו-גזאלה, כירורג בכיר, מומחה בהשתלות כבד וכליה, ד"ר אמאם אשרף, כירורג בכיר ביחידת ההשתלות.

ד"ר עבד חלאילה: "אנחנו שמחים ומוקירים את שיתוף הפעולה של בית החולים יחד עם ארגון 'מתנת חיים' שמנהל מאגר תורמים אלטרואיסטים נרחב.  חשוב לדעת שאיכות החיים של תורמים החיים עם כליה אחת היא מצוינת, כמעט ללא הבדל בין אנשים החיים עם שתי כליות. זוהי עשייה נפלאה בין אדם לחברו ובין אדם למישהו שאינו מכיר, אפילו עוד יותר".