ד"ר ולדימיר גולדמן והילד בהגת. צילום: דוברות הדסה

הוא תמיד הלך על שתי הרגליים אבל רגל אחת היתה ארוכה מהשנייה. עכשיו בזכות ניתוח ייחודי בהדסה עין כרם - הרופאים שחזרו את קרסולו של בהגת סענא בן ה-10 וחצי והאריכו את רגלו.

סענא מרהט מתאושש בימים אלו מניתוח ייחודי בהדסה אשר בוצע בטכנולוגיה חדשה על ידי רופאי היחידה לאורתופדית ילדים בבית החולים. בזכות הניתוח שוחזר קרסול רגלו של הילד והחלו בארכת רגלו הפגועה שהייתה קצרה ב-9 ס,מ מזו הבריאה.

בהגת נולד עם מום נדיר הגורם לעיוותים בכפות הידיים והרגליים, ומעולם לא עבר ניתוחים אלא רק נעל נעל עם הגבהה כדי לפצות על הפרשי הגובה בין הרגליים.  

לפני מספר חודשים הופנה על ידי רופא המשפחה למרפאתו של ד"ר ולדימיר גולדמן, אורתופד בכיר ביחידת אורתופדית ילדים ומנהל השירות להארכת גפיים ותיקון דפורמציות אצל ילדים ומבוגרים, בהדסה עין כרם, על מנת שזה יציל את רגלו ויאפשר לו לחיות חיים ככל הילדים.

ד"ר גודלמן סיפר: "בהגת נולד עם מום נדיר המופיע אחד למיליון, הנקרא Tibial hemimelia שגורם לעיוותים ברגליים והידיים, ובנוסף סבל ממום אחר - אחת מרגליו קצרה ב-9 ס"מ מהרגל השנייה, שזה הבדל מאוד משמעותי, וודאי שלילד בגילו. הופתעתי לגלות שבהגת מעולם לא עבר ניתוחים או טיפולים על מנת לטפל במומים או כדי להאריך את הרגל, הוא נעל רק נעל עם הגבהה על מנת לנסות לפצות על הפרשי גובה בין הרגליים וכמובן שעדיין צלע באופן חריג וסבל מאוד מהמצב. לילד אין משפחה קרובה הסובלת מאותו המום ומסתבר שזה מעט הפתיע אותם ולא ידעו איך לטפל בו".

הוחלט כי ראשית יש לשחזר לילד את הקרסול בניתוח, ומייד לאחר מכן להאריך את הרגל עד כמה שניתן עם מקבע חיצוני. "חשוב לציין כי הארכת גפיים בילד עם מום, קשה הרבה יותר מהארכת גפיים בילד ללא בעיות", מדגיש ד"ר גולדמן.

הניתוח בוצע בשני חלקים - בחלק הראשון שוחזר הקרסול בחדר הניתוח. "עבדנו ממש כמו שעובדים בבניין, העברנו עצם עודפת ממקום אחד למקום של חסר, השתמשנו בעצמות שלו כחומרי בניה עד ששחזרנו מבנה שייצב את הקרסול".

בחלק השני של הניתוח חובר מכשיר חדשני במטרה להאריך את רגלו הקצרה. המכשיר המקובל היום להארכת גפיים הוא מקבע חיצוני המחובר לרגל לאורך שבועות ארוכים, ועל המטופל לכוון באופן עצמאי וידני ארבע פעמים ביום לפי התוכנית שנקבעה המבוססת על תחשיב מתמטי מסובך.

לפעמים המטופל או משפחתו שוכחים לכוון את המכשיר, או מכוונים לא נכון עניין יכול לפגוע בתהליך הטיפול ובתוצאותיו. כיוון שהיה חשש שהמשפחה תתקשה לעשות זאת בעצמה, ועל מנת למנוע טעויות, הותאם לבהגת מכשיר עם טכנולוגיה חדשה: מכשיר חכם הפועל באופן אוטומטי ללא צורך בהתערבות המטופל. הרופאים מזינים במחשב נתונים לפי תוכנית הטיפול שהותאמה עבור הילד, והמכשיר מבצע בעצמו את הכיוון בכל יום. כך נמנעים טעויות קריטיות. מדובר בשליטה מרחוק בטיפול מתמשך בילד שמעולם לא נעשתה בעבר. 

"לשמחתנו הצלחנו בניתוח לשחזר לבהגת את הקרסול בצורה מדהימה, וההתאמה של המכשיר לרגל הייתה מיטבית. ככל שעובר הזמן אנו רואים את ההתקדמות וזה נפלא", סיכם.