שטינמנץ, הדגם ואחד הילדים המטופלים. "לומדים להכיר את הסביבה". צילום: דוברות הדסה

פורצת דרך: מורה לפיזיקה, המלמדת ילדים חולי סרטן בהדסה עין כרם לקחה חלק בפיתוח תכנית הכנה לפני טיפולי הקרנה. המשמעות: ילדים שעד כה הורדמו מדי יום רק כי חששו לבצע את הבדיקה, עוברים את ההליך בהכרה מלאה וללא כל פחד. החבר הצעיר ביותר בתוכנית: רק בן שנתיים וחצי

בבית הספר לילדים מאושפזים במחלקה ההמטו־אונקולוגית לילדים בהדסה מתמודדים מדי יום עם הצורך לייצר פתרונות יצירתיים לבעיות שצצות בקרב המטופלים הצעירים. לפני מספר חודשים פנתה מנהלת בית הספר, עדנה פינצבר, אל אמונה שטינמנץ, מורה לפיזיקה ומדעים וביקשה ממנה לסייע לה בעניין מאוד מיוחד: פיתוח תכנית הכנה לילדים שעוברים הקרנות

"ילדים קטנים לא מצליחים לעבור טיפולי הקרנות אלא אם כן זה מתבצע תחת הרדמה", מסבירה שטינמנץ. "בזמן ההקרנה יש צורך בשכיבה ללא כל תזוזה וילדים מאוד מפחדים בזמן הטיפול. הם מפחדים מהמכשיר, הם מפחדים מהמסיכה שמקבעת את הפנים שלהם כדי שלא יזוזו ולכן קשה מאוד להשיג שיתוף פעולה של ילד". 

הפתרון היחיד שמוצע היום הינו הרדמה מלאה של המטופל. "לפעמים ילד עובר סדרת טיפולים יומיומיים, חלקם על פני עשרות ימים רצופים. המשמעות היא הרדמות על בסיס יומי, צום וקושי גדול מעבר להתמודדות עם המחלה ועם ההקרנות עצמן", היא מסבירה.

שטינמנץ החלה לבצע מחקר עולמי במסגרתו בדקה באיזה בתי חולים מתבצעות הקרנות ללא הרדמה לילדים קטנים. "מצאתי שיש בתי חולים בשוויץ, בהודו, בבלגיה ובמקומות נוספים, שמצאו שיטות שונות לטפל בילדים ללא הרדמה. עשיתי סינתזה בין כל השיטות שאספתי ובניתי תכנית להדסה", היא מספרת.

במסגרת התכנית היא פנתה לחברה שמייצרת את המאיץ הקווי, המכונה שבה עוברים הילדים טיפולי הקרנות. בחברה מאוד אהבו את המטרה ושלחו לה דגם מוקטן של המכונה. "אבל הוא היה קטן מדי, אז השתמשתי בו כאב טיפוס ודאגתי לבנות דגם יותר גדול". 

אל הדגם היא הוסיפה בובה של דורה ומכשיר לייזר למצגות. בנוסף, דאגה להזמנת מסיכות ייחודיות ומשקפי מציאות מדומה בעזרתם יוכלו הילדים לצפות בסרטים בזמן הטיפול. "ילדים מגיעים אליי להדרכה לפני טיפול ואני מראה להם את המכונה. אנחנו מדגימים על דורה את מיקום הגידול שיש לילד ואני מראה לו כיצד עובר הלייזר דרך הבובה והגידול. אנחנו מזיזים את הבובה יחד כדי להבין כמה חשוב להישאר באותו המקום מבלי לזוז ואנחנו גם יורדים למכון הרדיותרפיה לביקור מקדים בו הילדים רואים את המכונה, יוצרים מסיכה ליד שלהם, וכך הם לומדים להכיר את הסביבה".

היוזמה, שפועלת מאז חודש אוקטובר ביוזמת בית הספר ובשיתוף עם מנהלי המחלקה להמטו־אונקולוגיה, רשמה הצלחה עם לא פחות מ־14 ילדים מאושפזים, הצעיר שבהם בן שנתיים וחצי בלבד, שבזכות התוכנית לא צריך לעבור מדי יום הרדמה כדי לקבל הקרנה

מנהל המחלקה להמטו־אונקולוגיה ילדים בהדסה, ד״ר גל גולדשטיין: ״מתן טיפולי קרינה ללא הרדמה לילדים קטנים היא דוגמא נהדרת לשימת המטופל במרכז. צעד אחר צעד נקטין כאן במחלקה את הצורך בהרדמה יום־יומית במקרים אלו״.