צילום: shutterstock


'
העוקץ', גרסת מחוז ירושלים. בחודש האחרון ספרו בבית החולים הדסה עין כרם שישה מקרים של הכשת נחשים ועקיצת עקרבים. כך, ילדה בת שנתיים וחצי ממושב אדרת שהוכשה בידי נחש צפע שוחררה השבוע מהדסה לאחר שהובהלה למיון במצב קשה מאוד, ושני צעירים הוכשו במהלך עבודתם. רוב הנפגעים הם מהיישובים באזור מטה יהודה. ד"ר יעקב אסף, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהדסה, שמתגורר בקיבוץ נתיב הל"ה: "כבר יצא לי לא פעם לפנות חברים שנפגעו מנחשים שעברו בשבילי הקיבוץ".

העוקץ של מאי 

אלא שיחסית לחודש מאי מדובר בריבוי של מקרים, כאשר ילדים הם האוכלוסייה שבדרך כלל סופגת את הפגיעה בצורה קשה יותר. "אצל ילדים זה חמור יותר כי הנחש שמכיש מזריק את אותה כמות ארס בכל פעם, וככל שהילד קטן יותר אותה כמות ארס תגרום נזק גדול יותר. המקרים היותר קשים שראיתי כמעט תמיד היו ילדים. הילדה בת השנתיים וחצי הגיעה אלינו במצב של שוק. עשינו לה החייאה ונתנו לה טיפול תרופתי", מספר ד"ר אסף, ומוסיף: "אחד הגורמים המרכזיים לשוק שנגרם מהכשת נחש זו העובדה שבארס יש חומר בשם היסטמין שמרחיב את כלי הדם ומגדיל את החדירות של נימי הדם, ושני הדברים האלה גורמים לירידה דרסטית בלחץ דם ולבצקות. זו הסיבה שמעבר לטיפול התרופתי הרגיל במצב של שוק מוסיפים גם נוגדי היסטמין

"המרכיב השני הבעייתי בארס נחשים אלה אותם אנזימים שגורמים לנזק ולהתפוררות רקמות וכדי לתקוף את זה צריך לתת נסיוב נגד הארס". 

ד״ר קובי אסף. צילום: דוברות הדסה

רוב האנשים שנפגעו מהכשות ועקיצות השנה באו מאזור מטה יהודה. כמי שגר בקיבוץ נתיב הל"ה, ד"ר אסף ראה לא פעם נחשים בשבילי הקיבוץ. "כבר יצא לי לפנות אנשים וחברי קיבוץ שהוכשו בידי נחשי צפע. יש הרבה מושבים באזור שידועים ככאלה שיש בהם הרבה לולים עם אוכל לתרנגולות. זה מושך עכברים, ועכברים מושכים נחשים. זאת השרשרת. אז מהסביבה הזאת אנחנו מקבלים לעיתים קרובות נפגעים. השנה, למעט אדם אחד שהיה מאזור ירושלים, כולם היו מאזור מטה יהודה, כולל הפעוטה שפונתה ממושב אדרת", מספר ד"ר אסף.

נתוני התמותה מראים שבסיכומו של דבר עקיצת עקרבים מסוכנת פחות מהכשת נחשים. "הכשה של צפע יותר מסוכנת. גם עקיצות עקרב יכולות להיות חמורות ולגרום נזקים. למשל אצל ילדים שנעקצו אושפזו בטיפול נמרץ. זה יכול לגרום להפרעות קצב ולאי ספיקת לב", מסכם ד"ר אסף.