הדסה. צילום: רפי קוץ

בעקבות פרסום הבוקר (ד') במיינט ירושלים לפיו העירייה דורשת מבית החולים הדסה 100 מיליון שקלים עבור היטלי סלילה של הרכבת הקלה המבוצעים במרחב בית החולים, מודיעה ההנהלה כי בית החולים לא יוכל להמשיך ולתפקד במידה ויצטרך לשאת בנטל כספי זה.

מדברות בית החולים נמסר כי זו הפעם הראשונה שרשות מקומית מטילה על המוסד תשלום מסוג זה: "פתאום קם בית חולים הדסה בבוקר ומוצא שהעירייה הטילה עליו היטל סלילה וביוב בסך שעולה על מאה מיליון שקלים".

עוד נמסר: "היטל שמעולם לא הושת על אף בית חולים במדינת ישראל, לא כל שכן על בית חולים ירושלמי. לא די בכך שהדסה, הינה בית חולים ציבורי המשרת את תושבי ירושלים במסירות אין קץ כבר למעלה מ- 100 שנים, לא די בכך שבית החולים כמו כל בית חולים ציבורי נאלץ להעניק הנחות אדירות לקופת החולים עפ"י חוק, שהוא מתמודד עם קשיים כלכליים בניסיון לתת לכל פונה את הטיפול האיכותי ביותר. פתאום הוא מוצא עצמו מול היטל עצום בגודלו, המאיים על המשך תפקודו הסדיר ואשר אין פשוט מאיפה לממנו. שלא לדבר על חוסר ההיגיון שבהטלתו ע"י הרשות המחויבת בעצמה לרווחת ובריאות תושביה".

עבודות הרכבת הקלה ליד הדסה עין כרם. צילום: אדווה חולי

לאחר התייעצויות עם כל הגורמים המוסמכים בהדסה הוחלט לפנות לבית המשפט. "הנהלת הדסה מקווה שבית המשפט יקבע שאין על הדסה לשלם את ההיטל ושיתוף הפעולה הנפלא בין הדסה לעיריית ירושלים ימשיך ויעמיק ותבוא גאולה לעם הירושלמי".