הדסה הר הצופים. צילום: יואב דודקביץ'

מספר חסר תקדים גויס השבוע להקמת מרכז שיקום לחיילים ולנפגעי פעולות איבה בבית החולים הדסה הר הצופים. הסכום: 9 מיליון דולר. אירוע ההתרמה נערך על ידי ארגון נשות הדסה והדסה אינטרנשיונל ישראל במיאמי, פלורידה.  

המרכז החדש יכלול מחלקות שיקום מגוונות, יספק שירותים נלווים כמו פיזיותרפיה ויציע מגוון טיפולים במתכונת של אשפוז יום שיקומי. בנוסף, תופעל במרכז מערכת רובוטית לתרגול הליכה (Locomat) המאפשרת לטפל במגוון רחב מאוד של פגיעות חוט שדרה, מטופלים עם פגיעות ראש טראומטיות ומטופלים שעברו אירועים מוחיים או הסובלים מהפרעות תפקודיות וקשיים בתנועה.

 הראל ויזל, ג'יי שוטנשטיין וג'יני שוטנשטיין, דליה איציק ושרה ארונסון. צילום: רעיה אורסו קוטרל

במהלך האירוע נחשף הקהל לעדותם המרגשת של חיילי צה"ל שנפגעו במהלך פעילותם בצבא ושיקמו את חייהם. אחת מהעדויות המרגשות ביותר הייתה סיפורו של לוחם השייטת ניר כספי מבעלי רשת לנדוור, הלוחם היחיד בכוח העיקרי שנותר בחיים אחרי אסון השייטת בלבנון. סיפור שיקומו מעורר ההשראה לא הותירו עין אחת יבשה במקום. בהמשך האירוע הופיע גם השחקן תומר קאפון, אחד מכוכבים הסדרה "פאודה", שסיפר על תקופת שירותו הצבאי כצנחן בחטיבת הצנחנים.

באירוע אותו הובילו דליה איציק, יו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל ישראל, ד"ר תמר אלרם, מנכ"לית בית החולים הדסה הר הצופים ומנכ"ל הדסה אינטרנשיונל ישראל, ראל גודמן, השתתפו עשרות תורמים מישראל, ארה"ב ואמריקה הלטינית, ניתנו למרכז שתי תרומות שיא של מיליון דולר כל אחת. בין המשתתפים באירוע: אלן הרשקין, נשיאת ארגון נשות הדסה; פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה; הראל ויזל, יו"ר ובעלי רשת האופנה פוקס; רמי לוי, הבעלים של רשת רמי לוי שיווק השיקמה; משה ליאון ראש העיר ירושלים; יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים; רפי וג'ו נקש; ג'יי וג'יני שוטנשטיין וג'ואי ולינדזי שוטנשטיין מבעלי רשת אמריקן איגל ועוד.

דליה איציק ופרופ' זאב רוטשטיין. צילום: רעיה אורסו קוטרל

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין: ״אנו גאים להקים את מערך השיקום המתקדם של ירושלים שיסייע לציבור הזקוק לשיקום מתקדם ובמיוחד לתושבי ירושלים וסביבותיה לקבל את הטיפול המשקם האיכותי והמתקדם ביותר בבירת ישראל. כל זאת בזכות רוחב ליבם של אנשים יקרים אשר פתחו את הלב ואת הארנק ונעשו לשותפי דרך אמיתיים שלנו".

ראש העירייה, משה ליאון: "אין סיבה שהציבור יאלץ לצאת מחוץ לעיר לצורך טיפול רפואי. הסכום שגוייס הוא סכום משמעותי שיקדם אותנו אל המטרה".

"היקף התרומות המשמעותי שנאסף יאפשר לנו להקים את מרכז השיקום הגדול והמתקדם בישראל, שיהווה בשורה לעשרות אלפי אזרחים שיזכו לשיקום ולריפוי שהם סימן ההיכר של המרכז הרפואי הדסה", מסרה נשיאת ארגון נשות הדסה אלן הרשקין.

יו"ר חבר הנאמנים של הדסה אינטרנשיונל ישראל, דליה איציק: "אחד מהמוסדות החשובים והמוצדקים מוקם בימים אלו בירושלים. אני גאה להיות שותפה בהקמת מרכז מציל חיים שישרת את לוחמי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. כל מי שיהיה זקוק לטיפול הרפואי הטוב בעולם, יוכל לקבל אותו אצלנו בירושלים".