החל מוים שלישי שביתה. הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ

השביתה יוצאת אל הפועל: ביום שלישי ישבתו הרופאים בהדסה החל מהשעה 06:00 ובית החולים יעבוד במתכונת שבת. בית הדין האזורי לעבודה בירושלים דחה את בקשת הנהלת בתי החולים למתן צווי מניעה לרופאים, בטענה כי הליכי ההידברות מוצו.

ועדי הרופאים הודיעו בשבוע שעבר למנכ"ל, פרופ' זאב רוטשטיין על כוונתם לשבות על רקע סכסוך בעניין תקנים ומינויים של רופאים. בהמשך שלחו מכתב לנתניהו עליו חתומו מאות רופאים: "התערבותך המיידית הינה חיונית על מנת למנוע נזק בלתי הפיך". בתגובה שלח המנכ"ל מכתב לעובדיו.

למיינט ירושלים נודע כי אחר הצהריים הגיע סגן שר הבריאות להדסה, שם שוחח עם הרופאים המתכננים לשבות מחר. במהלך השיחה התחייב ליצמן כי ידאג באופן אישי לנושא וכי ידאג, עד לחודש מרץ, להעסקתם של אותם מתמחים ואלו דחו את הצעתו. בהדסה סירבו להגיב בנושא ליצמן

גורמים בבית החולים תהו בפני מיינט ירושלים מדוע, אם הבטיח שר הבריאות למתמחים שיפתור את בקשתם, לא חזרו בהם מהשביתה

"במקרה שלנו מוצו ניסיונות ההידברות"

בהמשך שלחו ראשי וועדי הרופאים בביה"ח הדסה לרופאים בבית החולים מכתב. בין הדברים שכתבו: "עילת השביתה מקורה בסיום העסקתם של 7 רופאים מתמחים, אשר התקבלו לעבודה בהדסה. כידוע, השביתה אינה המטרה אלא היא האמצעי האחרון להגשמת התכליות שביסוד הסכסוך ולהשגת מטרותיו בשל הנזקים הרבים שהיא גורמת. לכן יציאה לשביתה צריכה להיעשות רק לאחר מיצוי מירבי של האפשרויות לפתרון המחלוקות בדרכי שלום. במקרה שלנו מוצו ניסיונות ההידברות. אנו שבים ומבהירים לפרופ' רוטשטיין, כי עם קליטתם של המתמחים והסרת האיום בפיטורים, השביתה תבוטל".

"הדסה תמשיך ותעשה הכל על מנת למנוע שביתה מיותרת"

מהדסה נמסר: "הדסה פנתה בבקשת ערעור על החלטת בית הדין האזורי לעבודה לבית הדין הארצי. הדסה תמשיך ותעשה הכל על מנת למנוע שביתה מיותרת ללא סיבה ושעלולה לפגוע במטופליה.פרופ רוטשטיין שב ופנה למצפון הרופאים המתעתדים לשבות מחר, לבטל את השביתה ולהימנע מהפגיעה המיותרת בחולים . הוא המשיך וציין כי שביתה בהדסה תפגע אנושות ביכולת הדסה להשתקם, כבר עתה עוד לפני השביתה נפגעו כולם לרבות הרופאים וחייבים לעבור לדיבורים ועבודה משותפת ולהפסיק השמצות ואיומים בשביתות".

חבר מועצת העירייה ומחזיק תיק הבריאות חיים אפשטיין: "בימי החורף מערכת הבריאות נמצאת בתפוסה של יותר מ-100 אחוז, בימים כאלה מצופה ממקבלי ההחלטות בהסתדרות הרפואית, לא להוסיף קושי על הקושי שבו מצויה מערכת הבריאות. זו לא העת לשביתה. את הוויכוחים ככל שישנם בין הרופאים להנהלת הדסה, יש לעשות סביב שולחן המשא ומתן. תשאירו את החולים שזקוקים לרופאים מחוץ למאבק.  אני מבקש מההסתדרות הרפואית להבין את הסכנה הנשקפת מהשביתה ולהורות על ביטולה. אני קורא לראש העירייה ולסגן שר הבריאות להיכנס לעובי הקורה, ולמנוע בכל דרך את השביתה המסוכנת".