נופר לאור. פרס גליקמן. צילום: אמיר יעקבי

כבוד לירושלים: הפרויקט של נופר לאור, סטודנטית ללימודי עיצוב תעשייתי מכליל על שם דן לעיצוב יצירתי למין האנושי במכללה האקדמית הדסה, הממחיש את תפיסת המציאות של חולי אלצהיימר זכה במקום השני בפרס גליקמן מטעם ארגון הג'וינט.

הפרויקט של לאור מציע חווית מציאות מדומה אינטראקטיבית הממחישה את תפיסת המציאות של חולי אלצהיימר בשלב בינוני - מתקדם. החוויה בגוף ראשון מאפשרת למשתמש להיכנס לתוך דמותה של אישה מבוגרת חולת אלצהיימר, בעודה מנסה לקיים שגרת חיים בסיסית ולבצע מספר מטלות בית פשוטות. ביצוע המטלות משתבש באופן המבטא נאמנה את הליקויים שחווים החולים ויוצר תחושת תסכול וחרדה אצל המשתמש המשקפת את הקושי הרגשי והמנטאלי שבו נתונים החולים.

נופר לאור. פרס גליקמן. צילום: אמיר יעקבי

מטרתו של הפרויקט לסייע למטפלים ובני המשפחה של החולה, להבין טוב יותר את נקודת מבטו ובכך לחזק את הקשר הטיפולי.

לאור הסבירה: "נוכח התבנית המורכבת של הפגיעה הקוגניטיבית שמאפיינת את מחלת האלצהיימר, מטפלים ובני משפחתה מתקשים לשמר קשר טיפולי איכותי ומגיבים כלפי החולים בכעס ובחוסר סבלנות. תגובות אלה מעצימות בתורן את תחושת התסכול, הבדידות וחוסר האונים של החולים וגורמות לחולים סבל נוסף על זה שהם חווים מן המחלה עצמה.

מתוך הפרויקט של נופר לאור

"מטרתו של פרויקט זה היא לסייע למטפלים ובני משפחה לפתח ולטפח אמפתיה כלפי החולים. בהיעדר התערבויות טיפוליות משמעותית, איכות הקשר הטיפולי ובליבו האמפתיה, הוא הגורם המשפיע ביותר על איכות ותוחלת חייהם של החולים".

הפרויקט נעשה במסגרת קורס ב"עיר אקדמיה" הנקרא - הספקטרום ובעיקרו מיועד עבור ביצוע פרויקטים משותפים בין סטודנטים לעיצוב ואומנות לבין סטודנטים למדעי המחשב בהנחיית פרופ' יאיר ברטל מהאוניברסיטה העברית. הפרויקט נעשה יחד עם גרגורי פונשטיין, סטודנט לרפואה ודוקטורנט לנוירוביולוגיה מהמעבדה של פרופ' של שחר ארזי בהדסה עין כרם, ועם הסטודנטים למדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית יואל לוי וחופית באטה.

כאמור, הפרויקט זכה במקום השני בפרס גליקמן מטעם ארגון הג'וינט. זו לא הפעם הראשונה שהפרויקט זוכה להתעניינות. בשנה שעברה הוא הוצג בפסטיבל אנימציה (ANNINATION) בסינמטק, ובפסטיבלPRINTSCREEN בחולון. השנה הוא הוצג בכנס בנושא מציאות מדומה (VR) במרכז הבינתחומי בהרצליה  ובכנס "מחמישים למאה" של ג'וינט ישראל - שם הוא זכה בפרס גליקמן. בחודש יוני הקרוב הוא יוצג בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי לסרטי סטודנטים בתל אביב ובכנס מֵאַיִן Data בבית אביחי בירושלים.

מתוך הפרויקט של נופר לאור

מחלת האלצהיימר נתפסת כמחלה הפוגעת בזיכרון כמעט באופן בלעדי. לכן, לעיתים קרובות, מטפלים ובני משפחה, מוצאים את עצמם מאותגרים על ידי קשת רחבה של סימנים וסימפטומים קוגניטיביים ורגשיים מהם סובלים החולים. ביניהם בולטת הפגיעה באוריינטציה במימדי המרחב, הזמן והיחסים החברתיים. פגיעה זו אינה מתבטאת אך ורק בפגיעה תפקודית ובקושי לקיים אורך חיים עצמאי, אלא מובילה לחורבן הדרגתי אך וודאי של עולמם הפנימי של החולים בשל הפגיעה בייצוגים המנטאליים של המקומות, האירועים והאנשים המשמעותיים בחייהם.