התינוק. אלרגיה מסוכנת | צילום: פרטי
התשובה שהממה את האם: תושבת גילה שבנה בן השנה ושמונה חודשים סובל מבעיות רפואיות שונות וזקוק להשגחה 24 שעות ביממה עלולה לאבד את מקום עבודתה מכיוון שלא קיבלה תוספת שעות לליווי צמוד של סייעת לילדה במעון. כל זאת אף שהיא מחזיקה בחוות דעת של רופא מומחה שקובע כי הילד זקוק להשגחה בכל שעות היממה. בלשכת הרווחה בגילה אמרו לאם: "אין לנו פתרון אחר. תתפטרי מהעבודה ותקבלי דמי אבטלה". 

הרופא קבע? אז מה

מדובר באמא לשישה ילדים שנאלצת בשבועיים האחרונים לעזוב את מקום עבודתה בכל יום לקראת השעה 12 בצהריים ולאסוף מהמעון את הבן, שסובל מהתקפי אסתמה ומרגישות אלרגית למאכלים שונים ובהם חלב, קקאו ועגבנייה. לפני כמה חודשים אושר לאם לקבל ליווי של סייעת צמודה לילד במעון, ארבע שעות בכל יום, אך בכך לא תם הסיפור. מצבו הבריאותי של הילד הוחמר לאחרונה ורופא ב'שערי  צדק' שבדק את הילד קבע כי "יש חובת ליווי בידי מבוגר שיודע לזהות ולטפל במצבי אלרגיה - 24 שעות ביממה, גם במסגרת החינוכית". 

האם פנתה לפני כשלושה שבועות ללשכת הרווחה וביקשה תוספת שעות של סייעת. "דיברתי איתם שוב", מספרת האם. "הסברתי להם שהאסתמה והרגישות האלרגית החמירו ושהילד זקוק לליווי צמוד ושזה מה שקבע הרופא. אמרו לי שאם קורה משהו אחרי השעה 12 זה על אחריותי ושהילד לא יכול לשהות במעון לאחר השעה הזאת ללא סייעת צמודה. ניסיתי להסביר לרווחה שהילד זקוק לסייעת ושאני צריכה תוספת של שעות ליווי לילד כי יש לו התקפי אסתמה והוא זקוק לזריקות ולטיפול תמידי במשאפים וכי זו אלרגיה מסוכנת. אבל דחו את בקשתי בטענה שזו לא מחלה חמורה, ואחת העובדות שם אמרה לי: 'אז תתפטרי מהעבודה ותקבלי דמי אבטלה. אין פתרון אחר'".

האם נדהמה מהתשובה: "זה אומר שאני כל יום צריכה לצאת ב־11:30 מהעבודה כדי לקחת את הילד ואני עלולה לאבד את הפרנסה. ביקשתי מהמנהלים שלי להתחשב ולהתאזר בסבלנות עד סוף החודש, אבל מה יהיה אחר כך? ובינתיים אני מפסידה שעות, המשכורת שלי יורדת. בעלי בצבא קבע ומגיע רק בסופי שבוע". 

גם הפעיל החברתי רונן בן יאיר, שמעורה בפרטי המקרה, אינו מבין מדוע האם אינה מקבלת עזרה: "יש לעודד יציאה של נשים לעבודה, נשים שמעוניינות להתפרנס ולא להפוך לנטל על המדינה". הוא קורא לרשויות לבחון שוב את בקשתה של האם לנוכח הנסיבות שהיא מתארת

לדברי מאיר דהאן שפעל לסייע לאישה במאבקה ובעקבות מעורבותו יו"ר ההסתדרות במרחב ירושלים דני בונפיל בנושא, באגף הרווחה של עיריית ירושלים הסכימו השבוע לאשר 8 שעות נוספות של ליווי צמוד לילד בכל יום, עד סוף השנה הנוכחית.

מהעירייה נמסר: "היקף הסיוע במצבים כמתואר היא בלעדית של משרד הרווחה. העירייה ניסתה להתערב למען הפונה במשרד הרווחה אולם ללא הועיל. אופן המענה של העובדת הסוציאלית, אינו מוכר, וכמובן ייבדק".

תגובת משרד הרווחה תתפרסם כשתתקבל.