יולדת. צילום: shutterstock
הלידה, המתלמדת והגבר הזר. אישה שילדה בשבוע שעבר ב'שערי צדק' טוענת כי הצמידו לה מתלמדת שטיפלה בה באופן מכאיב ובלתי מקצועי, בלי שאיש עדכן אותה מראש ובלי הסכמתה. "הרגשתי שפן נסיונות", היא אומרת השבוע. בנוסף, גבר זר שאיננו רופא נכח בלידה בלי ליידע אותה. "זו פגיעה בפרטיות של בנאדם. הרגשתי כמו בסרט", היא אומרת. 

"צרחתי ובכיתי מכאב"

האישה, בת 31, מספרת כי היא עדיין כואבת את חוויית הלידה. "היא אפילו לא ידעה איך לבדוק פתיחה, בקושי הצליחה, וגם לא מיד. הרגשתי שזו פעם ראשונה, אולי שנייה, שהבחורה הזאת בודקת פתיחה", אומרת היולדת על המתלמדת. "היא נגעה בצורה שהכאיבה לי. וכל רגע המיילדת שהיתה לידה נתנה לה הוראות והסבירה לה כן ככה, לא ככה. לא הייתי מורדמת, כי לא קיבלתי אפידורל ולא יכולתי להוציא מילה מהפה מרוב כאבים. אפילו בעירוי דם לפני כן היא דקרה אותי שלוש פעמים עד שנמצא הווריד הנכון", משחזרת האישה, ומאשימה כי הסתירו ממנה שמדובר במתלמדת. "איך יכול להיות שלא מיידעים על דבר כזה? אני בטוחה שלא הייתי מסכימה. הם לא יידעו אותי וגם לא את בעלי. זה לא הגיוני. צרחתי ובכיתי מכאב בלי יכולת לעשות כלום".

טענותיה של היולדת אינן נגמרות בזה. לדבריה, במהלך הלידה נכח גבר זר שהיא לא ידעה מה תפקידו אך היה ברור לה שאיננו רופא. בעלה של האישה מספר כי בעקבות שיחה יזומה שערך עם הצוות לאחר הלידה נמסר לו כי מדובר בפרמדיק. "אם זה היה רופא או גורם רפואי שנחוץ ללידה עוד הייתי אומרת מילא, אבל היה לי ברור שזה לא רופא כי כל הזמן הוא רק הביא עזרים למיילדת", מספרת האישה. 

בעלה של היולדת מביע כעס רב על שאירע. "מה זה, סרט פורנוגרפי? מנצלים חולשה שאנשים בלחץ ובמצוקה ושמים אותם כמו בשר תותחים. כואב לי על מה שקרה עם אשתי ועל מה שהיא נאלצה לעבור". 

מ'שערי צדק' נמסר: "היולדת הגיעה בלידה פעילה וילדה כעבור חצי שעה. בשל כך התרכז הצוות בטיפול מידי בלידה המתקדמת ובהקלה על היולדת. בשל הדחיפות ביקש הצוות מפרמדיק ששהה בחדרי הלידה לסייע למיילדת. אין ולא הייתה כל כוונה לגרום לאי נוחות ליולדת ואנו מצרים על אי ההבנה. היולדת ילדה תינוק בריא בלידה רגילה ללא סיבוכים ואנו מאחלים לה ולמשפחתה מזל טוב".

"מתחילת הלידה ועד סופה נמצא גבר זר שכלל לא מובן מה תפקידו ולמה הוא נוכח בלידה. זה הרגיש כמו סרט, שאני בתפקיד ראשי והם פשוט צופים"