השף שלומי בן אלי. צילום: דוברות הדסה

שף חדש לבית החולים הדסה בעין כרם – שלומי בן אלי, עד לאחרונה האחראי על הקולינריה במלון הפאר וולדורף אסטוריה בירושלים.

בן אלי, 43 ממבשרת ציון, החל את דרכו במסעדות בעיר שיקגו. כשחזר לארץ המשיך את הקריירה הקולינרית במלון יערות הכרמל ומאז הספיק להיות השף של מסעדת הבראסרי באילת, לבשל במלון מצודת דוד בירושלים עבור ראשי ממשלות ושרים מהארץ ומהעולם, לעשות שליחות קולינרית בפנמה, לשמש כשף במלון וולדורף אסטוריה וגם לבשל במלון אוריינט החדש בירושלים.

את הניסיון הרב שרכש לקח איתו לדרכו החדשה ולפי מה שהוא מספר – היא בהחלט גם אחת המאתגרות שהיו לו. "החיידק של המטבח הגדול לא מניח אף פעם", סיפר, "הרצון תמיד לבשל לשנות, לשפר, להפוך מטבחים, תמיד מקנן בך.

"כשהצעתי מועמדות למשרה בהדסה ידעתי שאני נכנס לאתגר, אבל לא ידעתי עד כמה הוא גדול ומורכב. הסטנדרטים בבית חולים הרבה יותר גבוהים ושונים מכל המטבחים בהם עבדתי. אחרי תקופה קצרה של פעילות במטבח בהדסה, אני יכול לומר בוודאות, אין סיבה שאוכל בבתי חולים לא יהיה כמו המזון שמוגש לאורחים באירוע ענק. האסטרטגיה קצת שונה, אבל זה לא רחוק משם".

"הקשר בין בריאות וקולינריה ידוע לכולם", הוסיף השף, "אבל כאן, בין כותלי בית החולים, הבנתי עד כמה. הדבר שתפס אותי הכי חזק הוא ההבנה עד כמה תזונה משפיעה על האנשים ועל הבריאות שלהם. יש הרבה מחלות לצערנו שאף אחד מאתנו לא מכיר, ועבור האנשים שנושאים את המחלות הללו התזונה היא קריטית.

"צריך לדעת לבשל לפי כל כך הרבה פרמטרים", הוא הוסיף, "לדעת להתאים את המטבח ואת חומרי הגלם ואת התבלינים לכל מטופל לפי המגבלות שנדרשות והכי חשוב לדאוג שבסוף האוכל יהיה טעים. גם ליולדות, שהן מטופלות שאינן חולות כלל, אנו מתאימים ארוחות מפנקות מצד אחד ובריאות ומזינות מצד שני, כאלה שמסייעות להתאוששות כמה שיותר מהירה וכיפית, בתקופה הכי חשובה בחייהן".