קנאביס. צילום: shutterstock

זעקתם של מטופלי הקנאביס הרפואי הירושלמי: המטופלים טוענים כי למרות שעברו כמה חודשים מאז שנכנסה לתוקף רפורמת משרד הבריאות, שמסדירה את חלוקת הקנאביס והפצתו, הם מתקשים  עד מאוד להשיג את החומר.

במסגרת הרפורמה, הסמכות לאספקת קנאביס לחולים עברה מהחברות והמגדלים לבתי המרקחת. אלא שהחולים הירושלמים מתלוננים על מחסור וגרירת רגליים באספקת קנאביס וחלקם נאלצים לפנות לשוק השחור. "מתעללים בנו. אי אפשר למצוא קנאביס בבתי המרקחת בעקבות הרפורמה וזה סבל גדול", אומר אחד מהם.

"אין כרגע, תנסו שוב"

קארין מרון, חולה בסרטן השד בת 29 מירושלים, מנהלת בשבועות האחרונים מלחמה מתישה בניסיון לקבל את החומר, שאמור להפוך את חייה לשפויים יותר וכואבים פחות, בצל הטיפולים הכימותרפים המורכבים שהיא עוברת. מרון, אמא לשלושה ילדים קטנים, קיבלה רישיון לקנאביס רפואי לפני כשנה. "זה לא נתפס שבכלל אמורה להיות בעיה כזאת אצל חולים אונקולוגים שגם ככה סובלים", היא אומרת. "הרפורמה הזאת עשתה בלגן שלם. אני כל היום עסוקה בטלפונים ובירורים בשביל לקבל את הקנאביס לפי המרשם שהרופאים נתנו לי. בעלי עוזר לי בזה והתשובות מבתי המרקחת הן או 'אין כרגע' או 'תנסו שוב'". 

מרון | צילום: פרטי

מרון זקוקה לקנאביס רפואי בשל תופעות הלוואי הקשות שנגרמות לה כתוצאה מטיפולי הכימותרפיה. "אחרי כל טיפול, כשקארין מגיעה הביתה, מתחילים כאבים ובחילות כאלה שאפילו כוס מים יכולה לגרום לה להקיא", מספר בעלה אלירן, שנאלץ להקדיש את זמנו מדי בוקר לשיחות עם בתי מרקחת. "התרופות הרגילות התגלו כלא מתאימות ולכן הרופאים נתנו לה מרשם לקנאביס שהוא תרופת פלא עבורה".

אלירן מספר על שגרת חייו. "רק לפני שלוש שעות פניתי שוב לבית מרקחת בירושלים, שנכלל ברשימת בתי המרקחת המורשים על ידי משרד הבריאות למכור קנאביס רפואי", הוא משחזר. "התשובה היתה שחסר. וזה לא בית מרקחת אחד - אני מתקשר לכולם, ממתין לעיתים זמן רב על הקו, ובכל פעם התשובות זהות. באחת הפעמים אמרו לי שיש 10 גרם מסוג מסוים של קנאביס, בעוד לפי המרשם אשתי זכאית ל־40 גרם. התחושה היא שהעסק חובבני, שאי אפשר לסמוך על זה".

הזוג מרון מתאר איך נראו החיים שלהם לפני הרפורמה. "קיבלנו את הקנאביס דרך ספק ולא היו הבעיות שאנחנו נתקלים בהם כיום", הם מספרים. "במצב הנוכחי אין לאף אחד מושג מתי תגיע התרופה".

"אני התייאשתי מזה כבר", מוסיפה קארין. "בלי הקנאביס אני מגיעה למצב של לילות ללא שינה, בלי תיאבון. זה מקשה עליי מאוד בתפקוד היומיומי גם עם הילדים בבית. אני מרגישה כמו אישה זקנה סיעודית בת 90, עד כדי כך שלפעמים אני לא יכולה לקום מהמיטה. יש לי כאבי פרקים, אני סובלת פיזית והמצב שלפני הרפורמה היה עדיף מבחינתי. הקנאביס מחייה אותי. זה צמח מציל חיים, ואני מבקשת שיתקנו את הרפורמה ושייתנו לחולים שמגיע להם וימנעו את הסבל שאפשר למנוע. הרפורמה הזאת לא משרתת את החולים".

"איזו מין רפורמה זו"

ניסן מדינה הוא תושב העיר בן 33 שחולה בכמה מחלות אוטו־אימוניות, ובהן גאוט, תסמונת רוזנטל ודלקת פרקים. מדינה מספר כי עד הרפורמה נהג לקבל את הקנאביס באמצעות שליח עד לפתח ביתו מאחת החברות הגדולות. אלא שכללי המשחק החדשים הביאו להידרדרות חמורה שפוגעת באיכות חייו ובתפקודו היומיומי. "כבר שלושה חודשים שאני במרדף למצוא את התרופה ובשום מקום אין", הוא אומר בכאב. "יותר גרוע - כל הזמן אומרים שלא יודעים מתי יהיה ושאין צפי. עד שכבר יש אז מקבלים חצי מהכמות בלבד".

ההשפעות לא איחרו לבוא והבריאות שלו הידרדרה. "חזרתי אחורה ואני מרגיש שמתעללים בנו", הוא אומר. "אני לא איזה סטלן שמחפש לעשן. צריך להבין, עברתי הרבה טיפולים ותרופות עד שהגעתי לקנאביס כמוצא אחרון. זה לא סם, זו התרופה היחידה שעוזרת לי. אז לא מספיק שלקחו ממני את הדבר החשוב הזה, גם הוסיפו לי מתח לחיים, כל יום אני מטורטר מבית מרקחת אחד למשנהו. אני יושב בבית בוכה מכאבים, אבל למי אכפת? אין עם מי לדבר".

מדינה | צילום: פרטי

מדינה מציף בעיה נוספת שמפריעה לו: המחירים. "הם נהיו מטורפים", הוא אומר. "בהגדרה הישנה הייתי משלם 370 שקל, סכום מסובסד, לא משנה הכמות. אחרי הרפורמה על כל שקית של 10 גרם צריך לשלם בין 160 ל־210 שקל, כך שעל 40 גרם במרשם אני צריך לשלם סכום של 800 שקל בחודש". 

מדינה, אב לשני ילדים, חי על קצבת נכות. חוסר האונים כהגדרתו מן המצב החדש עלול לדחוף אותו לדבריו לפעולות בלתי רצויות. "כל השבוע לא תפקדתי בבית. אשתי צריכה להקים אותי מהמיטה. אני מתחנן לבתי מרקחת בלי סוף וישן בחרדה כל הלילה מה יהיה מחר", הוא משתף. "היום ביקשתי עזרה מחבר שיביא לי קצת קנאביס, אין לי כסף לקנות בשוק השחור, אבל המצב כיום הוא שאני מוכן גם לגנוב כסף בשביל זה ולא אכפת לי להיעצר. אם אני אראה שעד סוף השבוע אין את התרופה בבתי המרקחת, אני מתכוון ללכת לאחת החברות ולעמוד על זה שייתנו לי לרכוש את זה. לוקחים את האנשים החלשים באוכלוסייה ומתנהגים אליהם ככה? זה פשוט לא נורמלי. איזו מין רפורמה זאת?" הוא שואל

הפתרון: השוק השחור

מרון ומדינה אינם היחידים. הם מצטרפים לרשימה ארוכה של חולים ירושלמים שמנסים להשיג קנאביס רפואי ונתקלים בקשיים בעקבות הרפורמה. הבירוקרטיה, העיכובים, חוסר הוודאות וההמתנה המרובה יוצרים מצוקה בקרב החולים, שבצר להם נאלצים לפנות לשוק לשחור כדי לרכוש את הצמח

תושב ירושלים, חולה אונקולוגי בשנות ה־30 לחייו, נעזר בקנאביס לשיכוך כאבים בחמשת החודשים האחרונים, אחרי תקופה ארוכה שבמהלכה השתמש בתרופות נרקוטיות. המציאות שאחרי הרפורמה הפגישה גם אותו עם התמודדות יומיומית קשה, שמאלצת אותו למצוא דרכים אחרות לרכישת הקנאביס. "אין לו ברירה. זה הביא אותו למצב שהוא קונה בשוק השחור, וזה פי כמה וכמה יותר יקר", מספרת קרובת משפחתו. "אם על 20 גרם שהוא מקבל במרשם הוא שילם בדרך כלל 300 שקל, עכשיו על אותה כמות זה יכול להגיע ל־2,000".

גם במקרה שלו, הקנאביס שינה את חייו. "מאז שהוא התחיל את השימוש הכאבים שככו, התיאבון ומצב הרוח חזרו", מוסיפה קרובת המשפחה. "לפני הרפורמה החומר תמיד היה במלאי, זה הגיע בלי עיכובים. הוא נהג לקבל מרשם מהרופא ולממש אותו באמצעות פנייה לאחת החברות שאושרו על ידי משרד הבריאות לספק זאת. היום המצב השתנה. אני אישית מבזבזת כל יום בין שעתיים לשעתיים וחצי, מתקשרת לבתי מרקחת בירושלים ובערים אחרות. הרוקחים סימפטיים ושותפים לתסכול של המטופלים. הם מסבירים שיש מחסור ארצי, מבקשים שנמשיך להתעדכן, אבל אף לא יודע מתי יהיה. יכול להיות שהכוונות טובות ויש ברפורמה היגיון, אבל האופן שבו היא מיושמת לא משרת את המטופלים".

עוד היא מוסיפה כי בדרך הזאת דוחפים אותו לחזור וליטול תרופות נרקוטיות ממכרות. "במילים אחרות, המסר שעובר הוא 'אל תהיה אזרח מן השורה. לך תהיה נרקומן או פושע'. זה עניין של איכות חיים או מוות. זה כמו חולה סוכרת שצריך להזריק אינסולין ויגידו לו 'מצטערים, אין'. פניתי ליחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות, יש שם מוקד הודעות, שלחתי מיילים, ביקשתי סיוע, אפילו לא ענו. זה תסכול גדול".