אלישע בבית החולים. צילום: דוברות הדסה

כמעט הסתיים באסון: פעולותיהם המהירות של רופאי הדסה הר הצופים הצילו את חייו של אלישע אלוש בן ה-7 שנעקץ מעקרב.

לפני כשבועיים יצא אלוש לשחק בחצר ביתו שבמבואות יריחו, הוריו סיפרו כי לפתע שמעו את בנם זועק. "אלישע ילד נינוח, הוא לא היה צורח סתם", שיחזר דורון, האב. "מיד חשדתי בהכשה או נשיכה ואמרתי למירב רעייתי להזעיק אמבולנס".

כשהאמבולנס הגיע כבר הבחינו ההורים ברגלו המדאיגה של בנם: היא הייתה נפוחה ואדומה. לא פחות מדאיג היה לראות כיצד הכרתו של הילד הולכת ומתערפלת עד אשר החליט צוות האמבולנס להרדים ולהנשים אותו.

צוות מד"א עדכן את צוות המיון בהר הצופים על המתרחש, ובהגיעם קיבלו את פני הילד והוריו ד"ר תמר קופרמן, רופאה בכירה במחלקה לרפואה דחופה ילדים וד"ר דניאל בנקובסקי, מתמחה בילדים.

"הילד הגיע במצב קשה מורדם ומונשם עם לחץ דם גבוה ולא יציב המודינמית, והיו סימנים נוספים למצוקת האופיינית להשפעת ארס", תיארה ד"ר קופרמן. "כל הסימנים הללו החשידו לעקיצת עקרב על אף שלא היה סיפור מדויק לכך וההורים לא היו בטוחים שכך קרה". הצוות המשולב של המיון וד"ר שרלוט גליקסמן, מומחית בטיפול נמרץ ילדים פעלו במהירות, ייצבו את מצבו, ונתנו לו נסיוב (אנטי טוקסין).

"המצב שלו היה לא פשוט. תוך פחות משעה הוא יוצב והועבר למחלקתנו, שם גמלנו אותו מההנשמה תוך יממה, ובמהלך אותן שעות המשכנו את הטיפול התומך. הארס לא השפיע על מצב ליבו ותודות לטיפול והתגובה הטובה לנסיוב הוא שוחרר לביתו יומיים לאחר המקרה במצב מצוין".

עם שחרורו, ציין מנהל מחלקת הילדים בהדסה הר הצופים, פרופ' יעקב ברקון: "אני מאד גאה בצוות שלנו בהדסה שידע לשתף פעולה עם אנשי מד"א ובתאום בין המחלקות שקלטו את הילד, במיון ילדים ובטיפול נמרץ ילדים. ההקשבה ושיתוף הפעולה שלהם לצד המקצועיות והנחישות מביאים לתוצאות טובות וממלאות סיפוק – כמו במקרה של אלישע".

באופן מפתיע, למרות התקררות מזג האוויר עונת הסתיו היא עונה בה שכיחות עקיצות העקרבים היא גבוהה בעיקר באזור ירושלים, הבקעה, ים המלח.