ד"ר מאלנה כהן-סימברקנו. צילום: דוברות הדסה

אחרי שסייעה להקים מרכזי טיפול למחלת הסיסטיק פיברוזיס בארגנטינה, צ'ילה ואורוגוואי, מנהלת היחידה לסיסטיק פיברוזיס בביה"ח הדסה תסייע בהקמת מרכז דומה גם בפנמה.  

ד"ר מאלנה כהן-סימברקנו, מנהלת היחידה לסיסטיק פיברוזיס בהדסה הוזמנה על ידי ממשלת פנמה לייעץ וללוות את הקמת המרכז לסיסטיק פיברוזיס הראשון במדינה. בביקור רשמי שערכה בפנמה נפגשה דר כהן-סימברקנו , מומחית במחלות ריאה ילדים, עם בכירים ממשרד הבריאות שגילו עניין רב בפתיחת המרכז וביקשו להכיר את הנושא מקרוב. "הצגתי בפני גורמי הממשל את התהליך המלא ואת כל ההתנהלות הכרוכה בהקמת מרכז לטיפול בסיסטיק פיברוזיס", סיפרה.

זו לא הפעם הראשונה שד"ר כהן-סימברקנו תורמת מהידע שלה למדינות זרות. היא עוסקת גם במחקר, בהוראת סטודנטים לרפואה ובהדרכת מתמחים ולאור מומחיותה נקראה למולדתה, ארגנטינה שממנה עלתה לארץ לפני 20 שנה, לסייע בהקמת מרכז לטיפול במחלה. לפני כמה שנים ליוותה תהליכים דומים והקימה מרכזים רפואיים לטיפול במחלות כרוניות גם באורוגוואי וצ'ילה.

"הניסיון בהדסה והעבודה שלי מול המדינות הללו עושה את שלו, כיום אני מכירה את השטח ויודעת מה נדרש מהממשל לקראת הקמה של כזו מערכת, מבינה את הצרכים ואת היכולות המקומיות", היא מדגישה. "בנוסף לפגישותיי עם ראשי מערכת הבריאות, העברתי הכשרות מקצועיות לאנשי בריאות בפנמה בתחום מחלת CF – ממש קורס שלם שהראו את עבודתו של המרכז לסיסטיק פיברוזיס בהדסה והישגיו".

ד"ר מאלנה כהן בפנמה. צילום: דוברות הדסה

כמי שבחרה לעלות לארץ בעוד שמשפחתה נשארה מאחור, הרופאה-שגרירה של ישראל שבנה התגייס לצה"ל לא מכבר, מספרת על מאמציה לעודד עלייה. "אני ממשיכה לנסות לדרבן אנשים לעלות לארץ. כשהתקשרו אליי מהסוכנות היהודית וביקשו שאצטרף למשלחת לעידוד עלייה מארגנטינה, לא היה לי ספק שאצטרף. נסעתי לשם והציגו אותי באמת כסיפור עלייה מוצלח – מי שהחליטה לעלות לישראל כשהמשפחה נמצאת שם בארגנטינה ולהפוך לישראלית לכל דבר. למרות שאין לנו משפחה כאן בארץ אנחנו מרגישים שאנחנו ממש מפה ושהשורשים שלנו מפה".

בקרוב מתכננת ד"ר כהן לערוך ביקורים נוספים בפנמה כדי לקדם את פרויקט הקמת המרכז.