המכשיר שיקוף לשברים מורכבים. צילום: דוברות הדסה

מכשיר שיקוף חדשני שהוכנס לשימוש במיון הילדים בעין כרם יאפשר לרופאים לטפל ביעילות בשברים הדורשים החזרה של העצם למקומה טרם גיבוס.

שברים מורכבים הכוללים תזוזה של העצם, מלבד השבר עצמו, מחייבים החזרת העצם למקומה טרם גיבוס. "פעולה זו לא תמיד מצליחה במדויק ולכן מובילה בהמשך לחדר הניתוח, לקיבוע נכון של העצם", אמר ד"ר סער חשביה, מנהל מיון ילדים בעין כרם.

ילדים המגיעים עם שבר יוכלו מעתה באמצעות המכשיר לקבל טיפול אפקטיבי יותר בכל הקשור להשבת העצם למקומה הטבעי, כך למשל, אורתופד ילדים יוכל לצפות בזמן אמת בהחזרת עצם של ילד שהגיע לביה"ח עם שבר ולהיות בטוח שזו אכן הוזזה לנקודה הנכונה, עוד לפני שידו של הילד גובסה.

ד"ר חשביה מסביר כי שברים בילדים הם אחת מהסיבות הנפוצות לפניה למיון ילדים, בעיקר בחודשי הקיץ. "אין יום שבמיון ילדים לא מתקבל לפחות ילד אחד עם שבר כלשהו, רובם באמה או בזרוע. בשברים מורכבים, מעבר לגיבוס הקלאסי, צריך גם להשיב את העצם למקומה כדי שמחלים ללא עיוות. 

"עד כה, בחדרי מיון רבים פועל הרופא בשיטה שהיא כמעט 'עיוורת'. בניסיונו המקצועי הוא יודע להחזיר את העצם למקומה בידיו ואז מגבס את היד. רק לאחר ביצוע כל התהליך הוא יכול לבצע צילום ולגלות האם החזרת העצם למקומה האנטומי, הטבעי, הצליחה", אמר ד"ר חשביה למיינט והמשיך, "הפעולה הזאת לא תמיד מצליחה במדויק ולכן מובילה בהמשך לחדר הניתוח, לקיבוע נכון של העצם".

מכשיר השיקוף החדש שכבר נוסה ופועל במיון מסייע לאיחוי נכון של העצם ובכך מצטמצם הסיכוי לסיבוך או הליך ניתוחי בעתיד.