הניתוח הראשון מסוגו לקיצור קיבה ללא פתיחת הבטן. צילום: דוברות הדסה

לראשונה בהדסה: בוצע ניתוח במטופל לקיצור קיבה בשיטה אנדוסקופיה. ד' סבל מעודף משקל במשך שנים ובדיקת דם קבעה כי אינו מתאים לניתוח המכונה "שרוול" הקלאסי והמוכר. הרופאים בהדסה הציעו לו לעבור ניתוח מיוחד וחדיש. "הם חשבו מחוץ לקופסה והציעו לי לעבור ניתוח חדש מסוגו לקיצור קיבה שמתאים לאנשים בדיוק במצבי", סיפר ד'.

את הניתוח ביצעו צוות מומחים מהדסה עין כרם יחד עם ד"ר מישל קאהלה מבית חולים בניו ג'רזי, אחד מחלוצי השיטה לניתוח אנדוסקופי לקיצור קיבה שהגיע במיוחד לביצוע הניתוחים החדשניים ופורצי הדרך בהדסה.

כיום בשיטה המקובלת לניתוחים הרגילים של קיצור קיבה, על המטופל לעמוד בקריטריונים ברורים אותם קבע משרד הבריאות. אנשים בעלי מחלות רקע הנגרמות מעודף משקל שאינם עומדים בקריטריונים אלו, אינם מקבלים אישור לניתוח למרות שעודף המשקל הוא אחד הגורמים המשמעותיים למחלות מהן הם סובלים. בבית החולים הדסה עין כרם התחילו לבצע לראשונה את הניתוח בשיטה אנדוסקופית לקיצור קיבה, הנועד לאנשים שאינם מתאימים לניתוח מסוג זה אך זקוקים לו מאוד מבחינה רפואית, או למטופלים שאינם מעוניינים בניתוח הקלאסי והמוכר.

ד', תושב ירושלים בן 48, היה הראשון להיכנס לניתוח השרוול בשיטה האנדוסקופית בבית חולים הדסה ובירושלים. "לפני 20 שנה בערך התחלתי להעלות במשקל, זה הפריע לי אבל לא יותר מידי. ניסיתי דיאטות שונות, הצלחתי ובכל פעם נשברתי. הגעתי למשקל של 110 קילו, את הבעיות הבריאותיות שנגרמו לי מהמשקל לא יכולתי לצפות. הבעיות החמירו עם הזמן, והגעתי למצב שאני ממש קרוב לכך שהכבד ייהרס לחלוטין – כשהתגלתה אצלי מחלה שנקראת שחמת הכבד", שיתף, "החלטתי שאני רוצה לעשות ניתוח לקיצור קיבה, כי לא הצלחתי לרדת במשקל בשום צורה. בבדיקה המודדת את רמת ה- BMI בגוף, נקבע שאני לא מתאים לניתוח. הרופאים שלי, ד"ר דוד חכימיאן, מומחה ברפואה פנימית וד"ר רם אלעזרי – מנהל היחידה הבריאטרית בהדסה, הציעו לי לעבור ניתוח חדש מסוגו לקיצור קיבה".

ד"ר חכימיאן, מומחה ברפואה פנימית ומתמחה בגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד: "ד' הגיע אלינו בשלב מתקדם מאוד של מחלת כבד משמעותית כתוצאה מכבד שומני. הוא הגיע עם שחמת כבד בדרגה התחלתית שנגרמה בעקבות השמנת יתר ותרופות שונות שנטל. הוא נזקק לטפול אגרסיבי שייתכן וישפר את מחלת הכבד ואף את חייו. בפגישה שערכנו יחד עם ד"ר ליאור כ"ץ, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ולמחלות כבד אצלנו בהדסה ועם ד"ר רם אלעזרי, מנהל היחידה לניתוחים בריאטריים בהדסה, עלה רעיון לבצע פעולה חדשנית בשיטה אנדוסקופית המתאימה לאנשים הזקוקים להורדה במשקל אשר אינם יכולים לבצע את הניתוח המסורתי הכירורגי".

ביום הניתוח הגיעו להדסה רופאים מומחים בגסטרואנטרולגיה מכל הארץ להכיר את השיטה החדשה. ד"ר הרולד ג'ייקוב, רופא בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה ולמחלות כבד ומנהל יחידת האנדוסקופיות: "הניתוח לקיצור קיבה בשיטה האנדוסקופית הוא פורץ דרך. במהלכו מחדירים מכשיר אנדוסקופי דרך הפה ומצרים את הקיבה ע"י תפירה שלה, בכך מורידים בצורה משמעותית את נפח הקיבה ותחושת השובע מגיעה כך הרבה יותר מהר, דבר גורם להורדה במשקל'.

הפרוצדורה אורכת שעה עד שעתיים ומבוצעת בהרדמה מלאה. בשונה מניתוח הנעשה עם פתיחת חלל הבטן, בפעולה האנדוסקופית איננו מבצעים אף חתך בדופן הבטן, ולכן זמן ההחלמה מניתוח בשיטה זו הרבה יותר קצר והאפשרות לסיבוכים קטנה באופן משמעותי.

מספר ימים לאחר הפעולה המטופל חזר כבר לעבודתו, וכעת, כמה שבועות לאחר הפעולה, ירד הוא כבר 8 ק"ג, חש טוב יותר וחזר לפעילות מלאה.