יהודית שטיינר-פרויד. צילום: דוברות הדסה

מזל טוב: יהודית שטיינר פרויד, האחות המיתולוגית של בית החולים הדסה ויקרת ירושלים חוגגת יום הולדת 100. שטיינר-פרויד קידמה את מקצוע הסיעוד בארץ, נלחמה על כך שהסיעוד יוכר כמקצוע לימוד אקדמי ואף ניהלה את בית הספר לסיעוד בהדסה. 

בחגיגה שהתקיימה השבוע בבית החולים הדסה עין כרם, זכתה שטיינר-פרויד המלווה בילדיה ונכדיה, לפגוש באולם מלא עד גדותיו את עמיתיה מההווה ומהעבר הרחוק, אחים ואחיות ואנשי רפואה מבתי חולים בארץ אשר הגיעו לחלוק כבוד רב לאישה המיוחדת שהפכה עוד בחייה, לאגדה אמיתית.

"בדרך כלל אני מסוגלת לנאום בשליפה מהשרוול", אמרה יהודית מעל הבמה כאשר ההתרגשות ניכרת היטב בפניה. "אבל הפעם אני מוצאת את עצמי כמעט ללא מילים. אני מוצפת בהכרת תודה לכולכם על שהגעתם לחגוג את יום הולדתי. אני מאחלת לכולכם להגיע לגיל 100 בבריאות טובה, ובמיוחד עם ראש טוב ומחשבה חדה, כשאתם עומדים על שתי רגליכם".

יהודית שטיינר-פרויד נולדה בשנת 1919, למשפחה ציונית בצ'כוסלובקיה. בדצמבר 1939 עלתה לארץ עם מטעם האוניברסיטה העברית, כאשר באותן שנים בני משפחתה נספו בשואה, במחנות ההשמדה.

היא למדה בבית הספר לאחיות של על שם הנרייטה סאלד בהדסה הר הצופים וסיימה את לימודיה בהצטיינות. לאחר מכן היא נבחרה להדריך בבית הספר לאחיות – להכשיר את הדור הבא של האחיות בישראל, ואף עבדה בחדר המיון.

לאחר לימודיה מונתה להיות סגנית מנהלת בית הספר לאחיות ובהמשך ניהלה במשך 16 שנים את בית הספר כשהיא מקדמת את מקצוע הסיעוד. בשנת 1975 כיהנה כדיקאן משנה לסיעוד בפקולטה לרפואה של הדסה והאוניברסיטה העברית.

לאחר יציאתה לגמלאות, היא פתחה מחדש את ביה"ס לאחיות בבית החולים הממשלתי בצפת ואפילו כפנסיונרית ממשיכה בעשייה הרבה גם היום.

שטיינר-פרויד זכתה בתעודות הכרה ופרסים רבים ובהם: פרס מנכ"ל משרד הבריאות לעובד מצטיין (1986); תעודת הכרה של הדסה, במסגרת ה- Women of Valor בשנת 1992; 'אות מופת על מפעל חיים' מטעם משרד הבריאות (2004); פרס טדי קולק (2008) ואות 'יקיר ירושלים' בשנת 2012.