פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל הדסה. צילום: אוהד צויגנברג

שוב סערה בהדסה: המשא ומתן בין ההנהלה לרופאים בעניין הסכם הסגל האקדמי הואץ בעת האחרונה אבל המנכ"ל, פרופ' זאב רוטשטיין, מתחיל לאבד את הסבלנות: "אני נחוש לבטל באופן חד צדדי את ההסכם אם הרופאים יסרבו לקבל את הצעת הפשרה שהונחה לפניהם". 

מדובר במחלוקת מתמשכת שהתעצמה מאז נכנס לתפקידו פרופ' רוטשטיין, סביב מי שמכונים 'הרופאים האקדמים' - רופאים המשמשים מרצים, עוסקים בהוראה ומחזיקים במינויים אקדמיים בבית הספר לרפואה של 'העברית'. רופאים אלו  מקבלים תוספות שכר ניכרות מכוח ההסכם שנחתם עמם בשנת 1984. לקופת הדסה זה עולה 45 מיליון שקל בשנה

הצעה על השולחן

אחרי שהליכי הגישור בין הנהלת הדסה לרופאים האקדמאים קרסו על רקע סירוב הרופאים לקבל את דרישות ההנהלה בעניין הסכם הסגל האקדמי שנחתם בשנות ה־80, שיחות הבוררות התחדשו בין שני הצדדים. השבוע נעשה מאמץ נוסף להגיע לפתרון מוסכם במהלך ישיבת גישור שהתקיימה בראשות השופטת בדימוס נילי ארד
בהדסה גיבשו הצעת פשרה. לפי גורם בכיר בהדסה, ההצעה כוללת נוסחת פשרה משולשת ולפיה הרופאים יידרשו לעשות התאמות ולוותר על 15 מיליון שקל. 30 מיליון השקלים הנותרים ימומנו על ידי בית החולים והאוניברסיטה באופן שווה.  

פרופ' רוטשטיין איים השבוע בשיחה עם מיינט ו"ידיעות ירושלים" לנקוט בצעד חד צדדי ואמר כי הוא נחוש לבטל את ההסכם עם הרופאים האקדמים אם הם לא יקבלו את הפשרה. "ברור שהדסה לא יכולה להמשיך ולקיים את ההסכם כפי שנחתם. לרשות הרופאים עומדת הזכות לנקוט עיצומים ולבצע כל פעולה שעולה על רוחם במסגרת סכסוך עבודה לרבות שביתה בניסיון להחזיר את זכויותיהם, אבל גם ברור לגמרי שצעדים ארגוניים מסוג של שביתה רק ירעו את מצבה הכלכלי של הדסה". 

בינתיים, בהליך הגישור נקבע כי כל צד ימשיך בנפרד בניסיון להגיע לסיכומים

הגרעון של הדסה לשנה הנוכחית עומד לפי שעה על 28 מיליון שקל כשאת שנת 2018 סיים המוסד הרפואי עם גרעון של 39 מיליון שקל