הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ

האם רופאי הדסה ישבתו החל מיום ראשון לזמן בלתי מוגבל? על רקע סכסוך מתמשך עם הנהלת הדסה בעניין תקנים ומינויים של רופאים, הודיע ועד הרופאים למנכ"ל בית החולים על כוונתו לשבות כבר בתחילת שבוע הבא.

בישיבה שנערכה השבוע בה נכחו נציגי ועדי הרופאים, הסתדרות הרופאים והנהלת הדסה, הודיע המנכ"ל כי אין בכוונתו לחזור בו מהקפאת קליטה של מתמחים ורופאים בכירים שסיימו את תהליך הקליטה והיו אמורים להתחיל את עבודתם בהדסה כבר בתחילת החודש הנוכחי.

בתקווה לשנות את רוע הגזירה, חתמו אתמול (ה') מאות רופאים על מכתב שנשלח לראש ממשלת ישראל. "כידוע בימים אלה ממש חדרי המיון והמחלקות בבתי החולים קורסים ואינם מסוגלים לעמוד בעומס הפניות והמטופלים. כל זאת מעבר למחסור המתמיד ברופאים, תקנים, ומיטות אשפוז המערכת הבריאות", כתבו לו. "התערבותך המיידית הינה חיונית על מנת למנוע נזק בלתי הפיך לתושבי ירושלים והסביבה, למטופלי בית החולים הדסה ומשפחותיהם, לרופאים ולכלל העובדים בהדסה".

עוד באותו היום, כך טוען מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הודיע לו ועד הרופאים על כוונתו לקיים שביתה לזמן בלתי מוגבל. זמן קצר לאחר ההודעה, הוציא המנכ"ל מכתב לעובדים.

"'ההרמוניה המדומה' שליוותה אותי בין משברים פרופסיונלים בשלושת השנים האחרונות שאנחנו ביחד מתבררת כאשליה ומתרסקת בימים אלה". פתח את דבריו. "בחסות הר"י וועדי הרופאים הכרזתם מלחמה נגד הנהלת הדסה ונגדי, שהיא בעצם מלחמה נגד הבית של כולנו, מלחמה נגד הדסה".

המכתב ששלח פרופ' רוטשטיין. צילום: באדיבות הדסה

המנכ"ל טען כי מאז כניסתו לתפקיד ירד הגרעון של הדסה שעמד על למעלה מ-100 מיליון שקלים ל-42 מיליון בלבד, וזאת שנתיים טרם פקיעת תכנית ההבראה אליה התחייבה הדסה בפני המדינה.

"קיצוץ בכוח אדם פירושו פחות עובדים, ו/או פחות שכר, ו/או פחות הטבות, ו/או פחות כוננויות, תורנויות ושעות נוספות", התייחס לסוגיה של הפרק והוסיף, "המציאות היא, שמרכיב כוח האדם מהווה את החלק הארי של הוצאות בבתי החולים".

"העדר השיתוף והרגשת השותפות שנכפתה עלינו כחלק מקיום מרכז רפואי מנוהל ! גורמת בלית ברירה לצעדים חד צדדיים".

פרופ' רוטשטיין טען כי ועדי הרופאים הודיעו לו על 'שביתה פראית' אליה הם מתכוננים לצאת ביום ראשון הקרוב וללא הגבלת זמן. פרופ' רוטשטיין הזכיר להם את השלכות השביתה בת השבועיים אליה יצאו רופאי הדסה בשנת 2014, "חודשים ארוכים של משכורת חלקית, חודשים ארוכים של חשש לאי קבלת משכורת", כתב בין היתר.
בשלב זה לא ידוע האם איום הרופאים יצא אל הפועל ואכן תושבת עבודתם בהדסה לזמן בלתי מוגבל כבר בתחילת השבוע.