הפגנת עובדים בהדסה. בקרוב נראה את זה שוב? צילום: אלכס קולומויסקי

שוב לא שקט בהדסה: ועד עובדי מינהל ומשק בבית החולים הירושלמי מאיים להשבית את העבודה. הסיבה: דרישה מההנהלה לשלם פיצויי פרישה לעובדים. ההנהלה מצידה ממתינה להחלטת בית המשפט אם לשחרר את הכסף, שבינתיים שמור עבור העובדים הפורשים.

"העובדים לא בני ערובה"

למרות השקט היחסי ששורר בימים אלה בהדסה, בשנים האחרונות ידע בית החולים לא מעט רגעי משבר. החמור שבהם היה בשנת 2014, אז נכנס המוסד הרפואי לתוכנית הבראה. בימים אלה נדמה כי השקט במסדרונות הוא רק זמני, כשמתחת לפני השטח הולך ונוצר לו משבר חדש. בוועד עובדי המינהל והמשק, שמונה כ־500 עובדים, מאיימים להחריף את המאבק שהם מנהלים בדרישה לחייב את ההנהלה לשלם את פיצויי הפרישה לעובדים היוצאים לפנסיה

יו"ר הוועד, אמנון ברוכיאן, שמוביל את המאבק, טוען כי נעשו נסיונות הידברות עם מנכ"ל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין, שלדבריו הביע הזדהות עם דרישת העובדים, אך בפועל לא ננקטו צעדים שיביאו לשינוי המצב. "העובדים הם לא בני ערובה", יורה ברוכיאן. "הכספים האלה מגיעים להם מכוח חוקת הדסה. בית החולים מסרב לשלם את הפיצויים לעובדים שפרשו מיולי 2018 ואילך. לא מדובר רק על עובדי המינהל והמשק אלא על כלל העובדים הפורשים, גם מקרב האחיות והרופאים. בנו זה פוגע בצורה החזקה ביותר כי אנחנו הסקטור הכולל את האוכלוסייה המוחלשת והפגיעה ביותר".

על מה המהומה?

אז על מה בדיוק מדבר ברוכיאן? כספי המחלוקת נוגעים למה שמכונה שניים ושליש - מענק הפיצויים שהצטברו מהפרשת שני אחוז ושליש מהשכר הקובע לפנסיה של העובדים במשך השנים. הכספים האלה מוחזקים כיום בחשבון ייעודי בקופת הדסה, אבל לעת עתה לא מופשרים לשימוש

ברוכיאן. צילום: שלומי כהן

בהנהלת הדסה מיהרו להבהיר כי "הנושא נידון בבית הדין האזורי לעבודה, בהמשך לתביעות פרטניות של כמה עובדים שמועד פרישתם הגיע והם לא קיבלו את התשלום האמור עקב סירוב מוחלט של האוצר, שטען כי תשלומים אלה אמורים להיות מופקדים בקופת הפנסיה של העובדים ולא להיות משולמים ישירות לאותם עובדים פורשים. ולמרות זאת הוסכם על פתיחת חשבון ייעודי שבו מופקדים הסכומים, ובמועד החלטה כלשהי של בית הדין יועברו הכספים לעובדים", לשון המכתב ששלח לעובדים המשנה למנכ"ל, אורן לוי.

אלא שברוכיאן חושב אחרת. "בהנהלת הדסה טוענים שהם גוף נתמך ושמשרד האוצר לא מאפשר להם לשחרר את הכסף", הוא אומר. "מדוע הוויכוחים שיש בין כל השחקנים, ההנהלה, קרן הפנסיה, האוצר ובית המשפט אמורים לעניין את העובד? מי שפורש צריך את הכסף עכשיו, לא מחר. לאנשים יש הלוואות, התחייבויות. הם בנו על הכסף הזה וזקוקים לו אחרי עשרות שנות עבודה. זוהי זכותם כחוק. את העובד שיוצא לגמלאות לא מעניין שהכספים נמצאים באיזה חשבון סגור. עד שהכספים יופשרו, אם בכלל, אנשים יכולים ללכת לעולמם. הרי אנחנו יודעים שתיקים כאלה יכולים לקחת שנים. מגיעות אלי פניות של עובדים שרוצים לפרוש אבל חושבים לדחות את פרישתם. אין שום מניעה חוקית להוציא משם את הכספים ולשלם לעובדים".

"מבין את העובדים"

עד שנת 2004 עובדי הדסה שיצאו לפנסיה קיבלו את מלוא גובה הפיצויים שהסתכם בשמונה אחוזים ושליש שהפריש בית החולים. "הסכום הזה כלל שני רכיבים - שישה אחוזים שהפריש בית החולים בנוסף לסכום של שני אחוז ושליש לחיזוק הקופה. עד 2004 הקופה היתה בידי הדסה והופרש אליה הסכום כולו. אבל כאשר באותה שנה הונהגה תוכנית ההבראה בקרנות הפנסיה הוותיקות והקופה הועברה לאוצר, הדסה התחילה להעביר לקופת הפנסיה שישה אחוזים בלבד", מסבירים העובדים.

"זה גרר תביעה משפטית של קרן הפנסיה נגד הדסה ובסופה פסק נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים אייל אברהמי, בתחילת 2019, כי על הדסה היה להפריש סכומים אלה וכי היא מחויבת לשלם מאה מיליון שקל לקרן הפנסיה של העובדים. בהנהלת הדסה טוענים שהם דאגו לאורך השנים להפקיד את שני האחוזים ושליש בחשבון ייעודי. אבל איפה הכסף? למה אנחנו לא מקבלים אותו?"

בהדסה אומרים כי הכספים שמורים לעובדים הפורשים בלבד וכי הוצע לראשי הוועדים להיות מורשי חתימה בחשבון כדי להניח את דעתם כי אין ברצונם לעשות כל שימוש בסכומים המופקדים, פרט לתשלום בהתאם להחלטת בית הדין. לדברי המנכ"ל פרופ' רוטשטיין, לאחר שהנושא התגלגל במשך 15 שנה בבית הדין האזורי לעבודה ניתנה החלטה שיפוטית של השופט אברהמי, שקבעה בין היתר שיש חשד לאי־חוקיות בתשלום שני האחוזים ושליש לעובדים. "הנהלת הדסה והעובדים הם באותו צד. לחצנו שההסדר שהיה קיים עוד בשנות ה־70' יימשך הלאה ומי שיצא נגדנו היה היועץ המשפטי במשרד האוצר, שטען לאי־חוקיות. לכן הגענו לסיכום שנשים את הכסף בקרן של העובדים עצמם. אם יוחלט משפטית שזה של העובדים - הם יקבלו את הכסף, ואם יוחלט שזה לא כסף של העובדים - אז הוא יועבר לקרן הפנסיה המרכזית

פרופ' רוטשטיין. צילום: אוהד צויגנברג

"בינתיים העובדים פנו לבית הדין לשופטת אחרת ודרשו לקבל את הכסף, ועכשיו כולנו מחכים לפסק הדין שלה, תחת אותה הערה של השופט אברהמי. אני מבין את העובדים ותומך בהם, הם גם צודקים. הם עבדו שנים ארוכות ועכשיו בבת אחת זה מפסיק. כשהופעתי בבית המשפט אמרתי שמדובר בהסדר שקיים שנים ארוכות ויש להמשיכו. גורל הכסף יוכרע בבית הדין", אומר המנכ"ל. "העובדים עושים אסיפות הסברה, מתכוננים לשביתה. צריך לזכור - שביתה תחסל את הדסה, כך שזה מיותר".

בינתיים, בוועד העובדים מאיימים לנקוט בעיצומים. "אנחנו לא רוצים להגיע לזה", אומר ברוכיאן. "ההסתדרות איתנו בעניין. בד בבד החלטנו לתת שהות להנהלה, אבל כמו שזה נראה עכשיו - לא משאירים לנו ברירה אלא להחריף את העיצומים ואנחנו ערוכים ללכת עד כדי השבתה מלאה".

משרד האוצר: "המדינה אינה צד לתביעה. יובהר כי אין מחלוקת בין האוצר לבין הדסה וככל שהמדינה תידרש - היא תגיב בכלים המקובלים".