ילד חולה | צילום אילוסטרציה: shutterstock

משרד הבריאות ממשיך לעקוב אחרי מקרי מחלת החצבת המתגלים בישראל מדי יום. כחלק מניסיון להתגבר על "כיסים" מקומיים של התפרצות המחלה, פורסמו מספר המקרים שהתגלו בישראל בחלוקה לערים.

לפי הנתונים שמפרסם משרד הבריאות, בראש הטבלה ממוקמת עיר הבירה – בה התגלו לאחרונה 838 מקרים של חצבת, כאשר לפי טבלת הנתונים בכל אזור השרון התגלו 12 מקרים בלבד17 מקרי חצבת התגלו גם בחיפה, בבאר שבע התגלו 19 מקרים.

בשיחה שקיימו היום נציגי משרד הבריאות עם אילנה כהן, יו״ר הסתדרות האחים והאחיות בישראל ועם אבי ניסנקורן יו״ר ההסתדרות, הוחלט שכלל האחיות המחסנות נגד מחלת החצבת תמשכנה לחסן נגד מחלת החצבת כולל כל הפעילויות הנדרשות לאיתור ומניעת המשך התפשטותה של המחלה, גם במקרה של שביתה.

טבלת מקרי החצבת | צילום מסך - משרד הבריאות

בינתיים הממונה על גני הילדים במנח"י, לבנת בכלר פרסמה אתמול (ב') הודעה מרגיעה להורים. "אני שמחה לעדכן כי עד להפצת חוזר זה לא ידוע לנו על תחלואה בחצבת בגני הילדים הרשומים בעיר. מכל מקום וללא כל קשר לתחלואה בחצבת, אנו חוזרים ופונים אליכם ההורים להקפיד להתנהל בהתאם להנחיות ולא לשלוח ילד חולה לגן. חרת ילד לגן, לאחר מחלה, תתאפשר באישור רופא בלבד". עוד הוסיפה כי במידת הצורך ההורים יעודכנו.   

להלן עיקרי הצעדים עליהם הוחלט במשרד הבריאות עד כה:

המשך מבצע חיסון למניעת חצבת בירושלים.

ניידת ייעודית לחיסון האוכלוסייה, הפועלת בתוך שכונות מטרה על מנת לחסן בתוך השכונות עצמן.

תיאום עם גורמים רלוונטיים בקהילות בהן יש שיעורי כיסוי נמוכים יחסית.

גיבוש הנחיות להגבלת כניסת מבקרים לא מחוסנים למחלקות רגישות בבתי החולים. מחלקות כגון: פגיות, טיפול נמרץ, אונקולוגיה והמטו-אונקולוגיה.

בחינת נושא הגבלת כניסות למוסדות חינוך למי שאינו מחוסן ועלול לסכן את האוכלוסייה.

בשל יעילות החיסון המוגבלת בגיל הזה, והצורך לחזור על החיסון בגיל שנה, התקבלה ההחלטה שלא להוריד את גיל החיסון ולהשאירו כפי שהוא בגיל שנה בכל רחבי הארץ, זאת למעט מוקדי התפרצות ספציפיים שייקבעו בהתאם לשיקול הדעת של רופאי המחוזות במשרד הבריאות.

בהכנת הכתבה השתתף אלון לוי