בית החולים הדסה. צילום: נופר רומי

למרות ניסיונות הנהלת הדסה וסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הרופאים בהדסה ישבתו היום (ג') ויפעלו במתכונת שבת בעקבות ההחלטה לעצור את קליטת המתמחים עד להודעת אחרת. בית הדין הארצי לעבודה דחה אמש (ב') את ערעור הנהלת בית החולים הדסה להוציא צווי מניעה נגד שביתת הרופאים. בנוסף, קבע ביום חמישי דיון בבית הדין האזורי עם המדינה.

"לאחר שעיינתי בבקשה, בכלל החומר בתיק שהתנהל בבית הדין האזורי, ובחנתי את טענות הצדדים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין בקשת רשות הערעור להידחות וכי יש מקום לאפשר את קיום השביתה במתכונת עליה הודיעו המשיבים", קבעה השופטת ורדית וירט ליבנה.

אתמול (ב') בצהריים נודע למיינט ירושלים כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שוחח עם הרופאים שתכננו לשבותבמהלך השיחה התחייב ליצמן כי ידאג באופן אישי לנושא וכי ידאג, עד לחודש מרץ, להעסקתם של אותם מתמחים, אולם האחרונים דחו את הצעתו

בהמשך שלחו ראשי ועדי הרופאים בביה"ח הדסה לרופאים בבית החולים מכתב. בין הדברים שכתבו: "עילת השביתה מקורה בסיום העסקתם של 7 רופאים מתמחים, אשר התקבלו לעבודה בהדסה. כידוע, השביתה אינה המטרה אלא היא האמצעי האחרון להגשמת התכליות שביסוד הסכסוך ולהשגת מטרותיו בשל הנזקים הרבים שהיא גורמת. לכן יציאה לשביתה צריכה להיעשות רק לאחר מיצוי מירבי של האפשרויות לפתרון המחלוקות בדרכי שלום. במקרה שלנו מוצו ניסיונות ההידברות. אנו שבים ומבהירים לפרופ' רוטשטיין, כי עם קליטתם של המתמחים והסרת האיום בפיטורים, השביתה תבוטל".

בשבוע שעבר הודיעו ועדי הרופאים למנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין על כוונתם לשבות. בהמשך שלחו מכתב לנתניהו עליו חתומו מאות רופאים: "התערבותך המיידית הינה חיונית על מנת למנוע נזק בלתי הפיך". בתגובה שלח המנכ"ל מכתב לעובדיו.

בהמשך שלחו מכתב לנתניהו עליו חתמו מאות רופאים: "התערבותך המיידית הינה חיונית על מנת למנוע נזק בלתי הפיך". בתגובה שלח המנכ"ל מכתב לעובדיו

עו״ד לאה ופנר, מנכ״לית ההסתדרות הרפואית בישראל: "אין ספק כי בית הדין ראה את אי הצדק הזועק בהתנהלות של הנהלת הדסה.  בית הדין הארצי קיבל לחלוטין את עמדת בית הדין האזורי כי הנהלת הדסה היא זו שדחקה את הרופאים לידי שביתה, וכל זאת על מנת להגן על חבריהם הרופאים המתמחים.  תקוותנו שהנהלת הדסה תשכיל להחזיר את יחסי העבודה למסלול תקין לטובת המטופלים לטובת המוסד ולטובת הרופאים".

הדסה: "מנכ״ל הדסה, פרופ׳ זאב רוטשטיין, שב ומבקש מרופאי בית החולים לגלות אחריות לשלומם של מטופליהם ולסיים את השביתה שתוצאותיה תהיינה לבטח הרסניות לבית החולים וישאירו חותם למשך זמן רב. זאת בוודאי לאחר הבטחת סגן שר הבריאות לקליטת המתמחים עד מרץ. כך מתייתרת השביתה. יש להגיע להחלטות משותפות באשר לשכר הרופאים האקדמים הבכירים במו״מ ולא בדרך כה פוגענית ומיותרת עבור כולם".

מארגון נשות הדסה נמסר: ״ארגון נשות הדסה, ממשלת ישראל ובית החולים הדסה מחויבים להסכם ההבראה שהחל בשנת 2014, זאת על מנת להבטיח את עתידו של בית החולים ואת יכולתו להמשיך ולפעול לטובת תושבי ירושלים, מדינת ישראל וצוות העובדים המסור של בית החולים.  מאז תחילת הסכם ההבראה העביר ארגון נשות הדסה לבית החולים מאות מיליוני שקלים. כמו כן, העביר הארגון לידי המדינה קרקעות ונכסים יקרי ערך. כל זאת כדי להבטיח את עתידו של בית החולים.

"בנוסף הנהלת הדסה בראשות פרופ' זאב רוטשטיין עובדת ללא לאות כדי להטמיע את תוכנית ההבראה.  אנחנו קוראים לרופאים לעבוד יחד עם ההנהלה על מנת לגשר על ההבדלים, ולהמשיך להבטיח את איכות הטיפול בחולים ואת היציבות העתידית של בית החולים הדסה".