ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן, בדיקה שבכוחה להציל חיים .בקרוב תגיע הניידת לאזור ירושלים והסביבה ותאפשר לנשים לבצע בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד.

ניידת הממוגרפיה

הניידת מופעלת על ידי צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא, המורכב מנשים בלבד, אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה מתקדם. ביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן.

רותי בן גיאת, רכזת האגודה למלחמה בסרטן בירושלים והסביבה מסבירה כי: "הנגישות לניידת לצד פעילויות ההסברה שלנו בקרב נשים, תוך שימת דגש על כל המגזרים באוכלוסייה מעלה באופן משמעותי, את ההיענות של הנשים, וגורמת להן לקחת אחריות על הבריאות שלהן ולהוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל. בהזדמנות זו אני קוראת לתושבי ירושלים שרוצים להתנדב למען האגודה למלחמה בסרטן לפנות אלינו. נשמח לאפשר להם להתנדב כאן בעיר מתי שנוח להם וקרוב לבית".

אילוסטרציה. צילום: shutterstock

הבדיקה ללא תשלום כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים כחלק מהתכנית לגילוי מוקדם של סרטן השד שהוקמה ביוזמת האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת בשיתוף משרד הבריאות וכל קופות החולים. לנשים מגיל 50 ומעלה, פעם בשנתיים ולנשים באוכלוסיית סיכון, נשאיות גנטיותו נשים להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה, פעם בשנה. לנשים להן נמצאה מוטציה גנטית, ניתנת הבדיקה מגיל מוקדם יותר, על פי המלצת הרופא. הבדיקה מתבצעת על ידי יצירת קשר של צוות המרפאה של קופת החולים, אליה אמורה להגיע הניידת, כך שנשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת ביישובן.

הניידת תגיע ב 19-20.2 למבשרת (כללית ומכבי), 21.2 לפסגת זאב (כללית), 22-24.2 למעלה אדומים (כללית, מכבי, לאומית), 25.2 לקרית יובל (כללית), 26.2 עזרה ומרפא (לאומית), 27.2 בית צפאפא (כללית), 28.2 פסגת זאב (מכבי, לאומית), 1-3.3 גילה (כללית, מכבי, לאומית). על מנת לקבוע תור יש ליצור קשר עם צוות המרפאה של קופת החולים.