אורבך. "החזירו לי את האיבר החשוב ביותר" | צילום: פרטי

שבה לראות את הנינים: מטופלת בת 101 שלקתה בעיוורון פתאומי חזרה לראות לאחר ניתוח מיוחד שעברה בבית החולים שערי צדק. המנותחת, חנה אורבך: "החזירו לי את האיבר החשוב ביותר לפעילות תקינה".

"זה היה קשה מאוד"

אורבך נאלצה להתמודד עם עיוורון פתאומי שנגרם בעקבות תזוזה של העדשות המלאכותיות אשר הושתלו בעיניה בניתוחי קטרקט שעברה כ־20 שנה קודם לכן. "זה החל בטשטוש הראייה בעין ימין ולאחר מכן בעין בשמאל ונגמר בכמעט עיוורון בשתי העיניים", מספרת השבוע הקשישה. "אובדן הראייה היה עבורי קשה מאוד. לא יכולתי לעסוק בקריאה, התחביב האהוב עלי. גם את הילדים, הנכדים והנינים - את כולם ראיתי מאוד מטושטש", היא מוסיפה.

על פי ד"ר איתי מגל, רופא עיניים בכיר במחלקת עיניים במרכז הרפואי שערי צדק שניתח את אורבך, השילוב בין הפיכת ניתוח הקטרקט לנגיש ונפוץ לעלייה בתוחלת החיים מביא ליותר ויותר מקרים של סיבוכים מאוחרים. "כשגברת אורבך פנתה לעזרתי העדשות של שתי עיניה זזו ממקומן בתוך העיניים, ואחת מהן נפלה לעומק העין והיתה מונחת על הרשתית. בעין זו היא היתה ממש עיוורת, אבל גם בעין השנייה היא חוותה ירידה משמעותית בחדות הראייה ולא הצליחה לקרוא", מסביר ד"ר מגל. לדברי אורבך, הוצע לה על ידי מנתחי עיניים אחרים לעבור את ההליך בהרדמה כללית, אך בשל גילה המופלג היא חששה מההשלכות.

"במהלך הכשרתי למדתי לבצע ניתוחי עיניים מסובכים מאוד כך שהרגשתי בנוח לנתח אותה בהרדמה מקומית", מסביר ד"ר מגל. "מדובר בניתוח מורכב ועדין מאוד שבו חותכים ומוציאים את הג'ל של העין, מוציאים את העדשה שנפלה ותופרים עדשה מיוחדת ללובן העין", הוא מוסיף.

ראייתה של אורבך השתפרה והיא שבה לקרוא לאחר הניתוח. בהמשך עברה ניתוח נוסף בעינה השנייה וכיום היא מסוגלת ליהנות מראייה טובה בשתי עיניה. השבוע פסעה במסדרונות ב'שערי צדק' והצליחה לקרוא את שלטי ההכוונה. "החזירו לי את האיבר החשוב ביותר לפעילות תקינה ואני אסירת תודה על כך. אני מאוד מעורבת בגידול הנכדים והנינים וכעת אוכל לשוב וליהנות מהם", אמרה אורבך.