עומס במיון באחד מבתי החולים בארץ | צילום: אלעד גרשגורן

הסוף לדוחק בחדרי המיון? בחודש האחרון יצא לדרך פרויקט האשפוז הביתי של קופת חולים 'מכבי' בשיתוף בית החולים שערי צדק, שבמסגרתו חולים יישלחו לאשפוז בביתם, כשרופא ואחות יגיעו אחת ליום לבית החולה לטיפול ובדיקות. "אין הצדקה לשהייה בבית חולים אם אפשר להחלים בסביבת הבית הנוחה והנעימה", מסבירים ב'מכבי'. 

מאחורי המהלך שני רעיונות מרכזיים: הרצון לצמצם את העומסים בבתי החולים ולייצר יותר מיטות פנויות וכן להקטין את החשיפה הפוטנציאלית של חולים לזיהומים בבתי החולים. המהלך לאשפוז ביתי בשיתוף בית החולים שערי צדק יצא לדרך לפני כחודש ובינתיים לקחו בו חלק מספר מטופלים, כאשר הממוצע עומד על חולה אחד בשבוע. התוכנית מאפשרת לחולים מסוימים להתאשפז בבתיהם, תוך קבלת טיפול רפואי בסביבתם הטבעית בליווי אחות ורופא הזמינים  להם לאורך שעות היממה.  

חגית ראובנוף ודניאלה וקסלר הן אחיות מוסמכות מטעם 'מכבי' שפועלות בשערי צדק ותפקידן לאתר מטופלים שמתאימים לאשפוז ביתי ולדאוג להליכים הלוגיסטיים, לרבות העברה באמבולנס. "היתרונות רבים, החל משהיית המאושפז בסביבה בטוחה ומוכרת, שמירה על שגרת יומם של המאושפזים ובני משפחותיהם, חיסכון בזמן ובכסף וירידה בחשיפה לזיהומים ומחלות", אומרת וקסלר. "לצד היתרונות, חשוב לזכור כי יש חשיבות רבה למידת האחריות של בני המשפחה המלווים את המטופל באשפוז הביתי, תוך כדי הדרכה צמודה של הצוות". 

ראובנוף מספרת כי השבוע איתרה מטופלת קשישה שהגיעה לבית החולים עם התייבשות. "אין שום הצדקה לשהייה בבית חולים כאשר אפשר להחלים בסביבת הבית הנוחה והנעימה". 

במקרה אחר היתה זו קשישה שמרותקת לכיסא גלגלים שחלתה בדלקת ריאות. "במהלך ארבעה ימים הגיעו לביתה אח ורופא מטעם 'מכבי' ונתנו לה טיפול אנטיביוטי לווריד. אשפוז הבית התגלה כאלטרנטיבה מעולה עבורה והיא חזרה לאיתנה די מהר. ההחלמה בסביבה הביתית היא גם מהירה וקלה יותר", מוסיפה וקסלר.