הגבר עם מנהל טיפול נמרץ לב, ד"ר אלעד אשר. צילום: שערי צדק

תושב העיר, גבר כבן 73 שתה חליטת תה מצמח שהכין לעצמו ועבר דום לב כתוצאה מההרעלה – הרופאים בבית החולים שערי צדק הצילו את חייו.

הגבר פונה לפני כשבועיים לבית החולים לאחר שאשתו חשדה כי הוא עובר אירוע מוחי בעקבות בלבול שחש. מיד עם הגעתו עבר בדיקות ראשוניות והועבר לבדיקת סיטי ולבדיקת MRI.  אולם רגע לפני הכניסה לבדיקה עבר הגבר דום לב.

מנהל טיפול נמרץ, ד"ר פיליפ לוין סיפר: "מיד התחלנו בביצוע החייאה ממושכת ולשמחתנו גם חזר הדופק וגם לחץ הדם ותוך זמן קצר הוא חזר להכרה מלאה. הגבר נשאר עם דופק מאוד אטי ונזקק לקיצוב לב ולאור הבדיקות הוחלט יחד עם מנהל טיפול נמרץ לב, ד"ר אלעד אשר, הוחלט לבצע צנתור לב".

"במקביל שילוב התלונות של בלבול, בחילות ודופר איטי שחווה הגבר לפני הגענו העלו חשד להרעלה", הסביר ד"ר לוין. "תחקרנו את משפחתו על שימוש בתרופות חדשות או על שינוי תזונתי שעשה לאחרונה ומהר מאוד הבנו ממשפחתו ששתה תה חדש שהכין לעצמו מעלים שקטף ברחוב. מיד עלה החשד להרעלת הרדוף".

לאחר התאוששותו ושחרורו ממכונת ההנשמה זיהה הגבר את העלים ששתה כעלי ההרדוף. "אני חולה סכרת וחיפשתי עשבים להורדת סוכר. מצאתי ליד הבית עשב שדומה ללואיזה וקטפתי ממנו עלים, טחנתי בבית והכנתי לי תה. לא חשבתי שזה משהו שיכול להרוג אותי".

רעייתו סיפרה: "לא ידעתי שהוא אסף את העלים והכין מהם תה. בבוקר ראיתי שהוא לא מרגיש טוב וחשבתי כי מדובר בווירוס, אולם כשהחל לדבר באופן מבולבל הבנתי כי קורה אירוע משמעותי ופיניתי אותו לבית החולים".

ד"ר אשר אלעד, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב: " צמח ההרדוף מכיל חומר מאוד דומה לאחד התרופות לב השכיחות, אבל רעיל הרבה יותר. הרעל משפיע ישירות על שריר הלב. תופעת ההרעלה מצמח הרדוף היא נדירה יחסית. היא מסוכנת כפליים כי היא מקשה על היכולות שלנו לזהות מידית כי אכן מדובר בהרעלה מהצמח. לשמחתנו הגבר הכיע מהר ובזמן ובכך יכולנו להציל את חייו.

"מקרה זה חייב לשמש תמרור אזהרה לכולנו לסכנות הקיימות בצמח ההרדוף ולהבנה כי זיהוי מהיר ופינוי מהיר לבית החולים מציל חיים".