פרופ' רוטשטיין וברוכיאן. צילום: אוהד צויגנברג ושלומי כהן

1. דילמת הכוננויות: אחרי שקט ארוך יחסית, לאחרונה צצה מחלוקת חדשה בבית החולים הדסה בין ההנהלה לרופאים. הסיבה: זימונם של עשרות רופאים לשימועים בנושא הכוננויות האישיות. המשמעות: קיצוצים של אלפי שקלים במשכורותיהם. בשבוע שעבר קיבלו רופאים בהדסה זימונים לשימועים, שמשמעותם קיצוץ בסעיף הכוננויות האישיות, מה שעלול להביא להפחתה בשכרם. מדובר בתוספות שכר שמקבלים הרופאים מכוח סעיף המעוגן בהסכמי השכר הקיימים. "זה מטריד את הרופאים, שמצפים שההנהלה תדבר איתם ותיכנס לעניינים שבמחלוקת ולא תעשה מהלכים חד־צדדיים", אמר השבוע גורם בהדסה. "התחושה היא שההנהלה מנסה למצוא מקורות כספיים מכל דבר שהם יכולים. זה לא נעים לעבוד במקום שמנסים לקחת ממך ולפגוע בכל מיני זכויות שלך".

עיקר טענות הרופאים הן על היחס של ההנהלה. "מעביד הוגן צריך לדבר עם העובד שלו", אומר אותו גורם. "אף אחד לא רואה בעין יפה מעביד שבאופן חד־צדדי מבטל פתאום נוהג או הסכם".

בוועד הרופאים מיהרו להורות לרופאים שלא להתייצב לשימועים, ובהתערבות ההסתדרות הרפואית הם בוטלו לפי שעה. "הוועד הודיעו שהרופאים לא ייתייצבו לשימועים", מספר הגורם. "כרגע הכול נמצא במשא ומתן וכולם מקווים שיימצא פתרון לסוגיה. הכוננויות האישיות הן למעשה העלאות שכר שניתנו לרופאים בזמנו כדי לשמר אותם במקצוע וחייבים לתגמל אותם. זה מגיע להם".  

מדוברות הדסה נמסר: "אין דבר כזה כמו 'כוננויות אישיות', והמבין יבין".

2. המכתב שהסעיר. גם בגזרת האחיות לא היה רגוע השבוע. הסיבה: מכתב אנונימי שנשלח לעובדים, כביכול בשם האחים והאחיות של בית החולים, שבו קוראים הכותבים להדיח את יו"ר הוועד ניצה שמש. מי שקיבלו את המכתב בתדהמה הם אנשי הוועד, שהגיבו בחריפות והכחישו כל קשר אליו. "מדובר במכתב בלי שמות אשר הוצא כמהלך פוליטי נגד יו"ר ועד האחים והאחיות בהדסה, שכל מטרתו להכפיש את שמה ולהשמיץ אותה ואת פועלה בקרב אחיות הדסה", מסרו השבוע בתקיפות.

בוועד המשיכו: "אין שחר לטענות המועלות במכתב אנונימי זה, טענות אשר אינן אלא השמצות פרועות. עובדה היא שמוציא המכתב לא מצא לנכון ו/או לא העיז להזדהות בשמו ונמנע מלחתום עליו. דבר זה מעיד על מניעיו הפסולים. עורך המכתב לא בחל באמצעים ולא היסס לשקר כאשר כתב שהמכתב הוצא 'בשם האחים והאחיות בהדסה', שכן מדובר בשקר וכזב. מדובר ככל הנראה בקומץ אחיות שכל מטרתן לפעול נגד יו"ר הוועד באופן אישי". 

הדסה עין כרם. צילום: רפי קוץ

3. קידומים רבותי, קידומים. יותר מ־90 עובדים בהדסה קודמו לאחרונה וזכו לתוספות שכר, חלקן עומדות על כ־1,500 שקל, אחרות נעות סביב 500 שקל.כך לפי מידע שהגיע ל"ידיעות ירושלים". המכנה המשותף לכל הקידומים הוא שכל העובדים הם מקרב עובדי המינהלה והמשק.בין העובדים שקודמו למשרות בכירות יותר ניתן למנות ראשי מדור שקודמו לתפקיד מנהלי מחלקות, עובדים רגילים שקודמו לראשי מדורים ואחרים שזכו לתואר 'בכיר' ובכך שודרגו בסולם השכר. ארבעה חברי ועד נכללים אף הם בתוך רשימת העובדים שקיבלו קידום. עובדים נוספים מקרב הטכנאים, עובדי הניקיון וסקטורים אחרים במינהלה ובמשק קיבלו תפקיד של ראש צוות וקידום בדרגה.

יו"ר ועד המינהלה והמשק, אמנון ברוכיאן, אמר בתגובה כי מדובר בקידומים שהם חלק מהרוטינה בבית החולים. "פעמיים בשנה נהוג לקדם עובדים, וכך נעשה גם השנה בחג הפסח מאחר שבראש השנה לא היו קידומים", הוא מסר. "אני מברך על קידומי העובדים שקיבלו זאת בזכות עבודתם המסורה". 

ברוכיאן הצליח לרשום השבוע הישג נוסף, כאשר המאבק שהוביל בחודשים האחרונים בדרישה לשלם לעובדים הפורשים את מענקי הפיצויים המוקפאים נחל הצלחה. מדובר בכספי השניים ושליש, מענק פיצויים המגיע לעובדים היוצאים לגמלאות מכוח חוקת הדסה, שלא הופשרו לשימוש במהלך השנה האחרונה. כפועל יוצא של ההחלטה - הוועד הסיר את איומו לפתוח בשביתה.