"עישן שתי חפיסות ביום" | אילוסטרציה: shutterstock

העישון הכבד, הסרטן והתביעה: בנותיו של תושב ירושלים, מעשן כבד בן 48 שנפטר לאחרונה ממחלת סרטן הריאות, הגישו תביעה נגד שירותי בריאות 'כללית' על סך 2.5 מיליוני שקלים, בטענה לרשלנות רפואית. 

הטענות בכתב התביעה מעלות כי למרות תלונותיו החוזרות ונשנות וביקוריו התכופים אצל הרופאים, לא הופנה האב בשלב מוקדם לביצוע בדיקת סי־טי חזה. 

תחילת הפרשה לפני כשנתיים, אז פנה התושב לרופא המשפחה בתלונות על שיעול, כאבי גרון ונזלת וקיבל טיפול תרופתי להקלה בתסמינים אלה. בביקור חוזר כעבור שבוע התלונן שוב על המשך השיעול, שלווה בחום גבוה, והופנה לצילום חזה. "הצילום פוענח כדלקת ריאות והוא הופנה לבית חולים, שם קיבל טיפול. אך למרות זאת המשיך לסבול משיעול מתמשך", צוין בתביעה. "הוא פנה למרפאת 'טרם' וכן ביקר שוב אצל רופא המשפחה עם תלונות על שיעול יבש שנמשך שלושה חודשים, וצוין כי הוא מעשן שתי חפיסות סיגריות ביום. גם הפעם קיבל טיפול במשככי כאבים בלבד".

לפי כתב התביעה, התובע פנה עוד שלוש פעמים לרופא המשפחה, אך "הרופאים כשלו והחמיצו את ההזדמנות הראויה לאבחן מבעוד מועד גידול ממאיר בריאתו הימנית. הרופא רשם לו שוב אנטיביוטיקה וכן תרופה לדיכוי השיעול", נכתב. 

באוקטובר 2017 פנה למיון בבית חולים בעיר, שם נעשה לו צילום חזה, שלא גילה ממצא מיוחד, והומלץ לו לבצע בדיקת סי־טי חזה. בבדיקה נתגלה גוש מימין. עקב כך ובחשד לתהליך ממאיר בריאות הוא הופנה לביופסיה ריאתית, שממצאיה היו סרטן ריאות. לאחר שהאבחנה בוצעה לבסוף, הוא הופנה להמשך טיפול אונקולוגי, שכלל את כריתת הריאה מימין וכימותרפיה. "בשלב שבו נתגלתה המחלה היא כבר התקדמה בתוך בית החזה והיו סימנים לפיזור גרורתי והוא נפטר עקב סיבוכיה", צוין בתביעה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין 'שטובר טולדנו'.

חוות דעת של פרופ' דוד ליבמן, מומחה לרפואה פנימית ומחלות ריאה, קבעה כי "רופא היה חייב להפנותו לבדיקת סי־טי לאחר שהמשיך להתלונן על שיעול יבש במשך חודשים ללא הטבה.

עו"ד יוסי טולדנו: "התעלמות הרופאים מהשיעול הכרוני חרצה את גורל המנוח".

מ'כללית נמסר': "כתב התביעה טרם התקבל. כשיגיע, תגובה תינתן במסגרת ההליך המשפטי".