הילדה בביתה. האב: "אני פשוט בוכה". צילום: פרטי

האם השלג גרם בעקיפין ללידת ילדה עם תסמונת דאון? זה בדיוק מה שטוענים הוריה של ילדה, שלדבריהם נמנע מהם ייעוץ גנטי בגלל מזג אוויר סוער, שכלל גם ירידת שלגים בעיר

ייעוץ? לא בשלג

"מאז שזה קרה החיים שלנו לא אותם חיים. כשהיא נולדה והרופאים סיפרו לנו שיש לה תסמונת דאון פשוט נפלתי על הרצפה. אשתי לא הפסיקה לבכות במשך ארבעה חודשים ולי קשה לראות שכואב לה ככה. אנחנו כל הזמן סביב הילדה. צריך לפקח עליה, ולכן אשתי כל הזמן איתה ולא יכולה אפילו לצאת לעבוד", מספר האב

כתב התביעה הוגש בשבוע שעבר בגלל מה שתואר כ"רשלנות שהביאה להולדתה בעוולה למרות מומה הקשה, מום שלא נתגלה למרות שניתן היה לגלותו קודם ללידה ואשר לו ידעו ההורים על קיומו בעת ההריון היו שוקלים ופונים בוודאות גבוהה לוועדה להפסקת הריון". בכתב התביעה נטען כי "רופאי מחלקת נשים ויולדות שאליהם הופנתה האם בשליש האחרון להריונה התרשלו קשות בכך שנמנעו מלהפנות אותה לייעוץ גנטי ובדיקת מי שפיר למרות שלשם כך נשלחה ואף אושפזה, ייעוץ ובדיקות שבהם היתה מתגלה התסמונת בוודאות של מאה אחוז, כך שהיה ניתן לשקול את הפסקת ההריון ולמנוע את לידת הבת".  

על פי התביעה, "האם הופנתה להדסה החל מהשבוע ה־33 להריונה בשל חשד לעיכוב בגדילת העובר. כעבור שבועיים, בינואר 2015, הופנתה האם בשנית לבית החולים, לאחר שבדיקה חוזרת הצביעה על המשך העיכוב בגדילה. צוין בפירוש כי בני הזוג מעוניינים לבצע בירור בנושא ועם קבלתה לאשפוז נרשם כי סוכם על אשפוז לצורך ייעוץ גנטי ולשקול דיקור מי שפיר והפסקת הריון. בסיכום האשפוז נכתב כי לנוכח תנאי מזג האוויר לא בוצע ייעוץ גנטי". 

בתביעה מצוינת חוות דעת רפואית של מומחה בתחום השיקומי, שלפיה הילדה סובלת מנכות רפואית בשיעור של 65 אחוז בשל פיגור שכלי בינוני וכן מ־40 אחוז נוספים בשל מוגבלות בשפה. "לפעמים אני פשוט יושב בבית, מסתכל עליה כשהיא מחייכת ופשוט בוכה, דואג איך היא תסתדר? מי ידאג לה? ממה היא תתקיים?"

יוסי טולדנו, עורך דינם של התובעים: "הרשלנות בתיק הזה צורמת ביותר. הורים שמגיעים להדסה ומציינים כי הם מעוניינים בבירור גנטי משוחררים הביתה בגלל השלג. גם באשפוזים מאוחרים יותר בית החולים אינו מוצא מקום להשלים את הבירור הגנטי. סופה של התנהלות זו - בלידתה של ילדה עם תסמונת דאון".  

מהדסה נמסר: "קיבלנו את כתב התביעה ונגיב בבית המשפט. בהדסה פועל צוות מומחי רפואת נשים ויולדות המטפל באלפי נשים במקצועיות ובמסירות מדי שנה ולשביעות רצונן המלאה".