אולטרה סאונד. צילום: shutterstock

הורים מאזור ירושלים לילדה בת שש וחצי תובעים את קופת חולים כללית בעשרה מיליוני שקלים בטענה "לרשלנות הצוות הרפואי שבדק את האם בעת הריונה לאחר שהגיעה אליו למחרת תאונה עם תלונה על הפחתת תנועות העובר והוא שחרר אותה לביתה בלי שהופנתה לבירור דחוף בידי רופא נשים בחדר מיון". לילדה נגרם נזק רב והיא סובלת מנזק מוחי קשה

הבדיקה המרגיעה

המקרה אירע לפני כשש שנים לאחר שהאם מעדה ונחבלה ברגל ובבטן כאשר היתה בדרכה לעלות לאוטובוס שהתקרב לתחנה

לפי כתב התביעה, שהוגש בידי משרד 'שטובר טולדנו', "למחרת בשעות הבוקר המוקדמות החלה האם לחוש בהפחתת תנועות העובר ולפיכך פנתה למרפאת הנשים בביתר עילית. בפנייתה התברר לה כי רופאת נשים לא הגיעה למרפאה באותו יום, אך נאמר לה כי היא יכולה להיבדק בידי טכנאית שתבצע בדיקת אולטרה סאונד כדי לוודא שאין בעיה עם העובר. הטכנאית ביצעה את הבדיקה ומסרה לאם כי נצפה דופק ויש תנועות של העובר וכי הבדיקה נראית תקינה לחלוטין. האם אף שאלה אם עליה לפנות בכל זאת למיון, אך נענתה שלנוכח תוצאות הבדיקה אין צורך לפנות למיון".

ההרגשה המלחיצה

אלא שבשעות הערב והלילה החלה האם להרגיש כאבי ראש וסחרחורות וכאבי בטן עזים. "לכן החליטה לנסוע בדחיפות ל'שערי צדק', שם חוברה למוניטור ונצפה דופק עוברי נמוך במיוחד. בדיקת אולטרה סאונד הראתה הפרדות שליה והיא הובהלה לניתוח קיסרי". על פי כתב התביעה, הילדה נולדה במצב אנוש ולפי חוות דעת מומחה היא סובלת משיתוק מוחין עם עיוורון ואפילפסיה ומעיכוב התפתחותי קשה הן קוגניטיבית והן מוטורית וזכאית כיום בשל פגיעה זו לנכות בשיעור של 100%

מומחה נוסף שחוות דעתו מופיעה בכתב התביעה קבע כי  לאחר הנפילה  שעברה האם "לא היה די בבדיקת אולטרה סאונד שבוצעה בידי הטכנאית". ההורים תובעים את קופת החולים בסכום של יותר מעשרה מיליוני שקלים בשל הנזקים. "בהיעדר רופא במרפאה לא הנחו את האם לפנות ללא דיחוי לבירור בחדר מיון, הטעו אותה כי די בבדיקת אולטרה סאונד והתעלמו מהתלונות החמורות על הפחתה בתנועות העובר. עו"ד יוסי טולדנו: "מקרה מצער זה מגלה עד כמה חשוב שיינתן טיפול רפואי רק על ידי מי שהוסמך לכך". 

מ'כללית' נמסר: "כתב התביעה התקבל רק לאחרונה אך כבר מבדיקה ראשונית עולה כי התמונה העובדתית שונה מהמתואר. מחמת הסודיות הרפואית וצנעת הפרט לא נוכל לפרטה. בכל מקרה תגובה מלאה על כך תינתן במסגרת ההליך המשפטי ".