אישה בהיריון שרוצה ללדת. אילוסרטציה: shutterstock
תושבת סילואן שביקשה ללדת בבית חולים במזרח העיר נדרשה להציג רישום המוכיח כי היא נשואה ולא ־ תחויב לשלם 5,000 שקל עבור הלידה.

האישה, 24, שהתחתנה לפני שלוש שנים ונמצאת בימים אלה בחודש התשיעי להריונה התקשרה לבית החולים 'סנט ג'וזף' שבשכונת שייח' ג'ראח וביקשה להגיע ולבצע לידה מוקדמת בעקבות המלצה של הרופא המטפל בה בשל מצג תנוחת העובר. בשיחת טלפון בשבוע שעבר עם בית החולים היא הציגה את הבעיה וביקשה להירשם לביצוע לידה מוקדמת. במהלך השיחה נשאלה האישה האם היא נשואה ונמסר לה כי עליה להציג ניירות המוכיחים זאת שאם לא כן, יהיה עליה לשלם 5,000 שקלי עבור הלידה.

הצעירה, בעלת תעודת זהות כחולה, הופתעה מהשאלה. לדבריה היא נשואה, אך הרישום בתעודת הזהות שלה לא עודכן. בעקבות כך פנתה ללשכת משרד הפנים וביקשה לעדכן את הרישום בתעודת הזהות בדבר היותה אישה נשואה.

להפתעתה נמסר לה שם כי עליה להביא את המסמכים הרלוונטים המוכיחים את עצם נישואיה ולאחר מכן יתבצע הרישום, אך הדבר ייארך זמן, עד כחודשיים

"מאחר שאני כבר בחודש התשיעי", היא אומרת השבוע, "לא אוכל לחכות עד להשלמת הליך הרישום כי אני עוד מעט צריכה ללדת", היא מוסיפה.

דודה של הצעירה שהתפלא לשמוע כי התנאי ללידה בלא תשלום הוא הצגת הוכחה כי היא נשואה אמר: "אישה יהודייה שהולכת ללדת, מישהו בכלל שואל אותה אם היא נשואה? למה אישה ערבייה ממזרח העיר צריכה להישאל אם היא נשואה או לא, בשביל שיסכימו ליילד אותה בלי כסף? זו חדירה לפרטיות. אם יש לה תעודת זהות כחולה, זה לכשעצמו צריך להספיק".

המנהל הרפואי של בית החולים סנט ג'וזף, ד"ר מאהר א־דיב, אומר בתגובה כי בית החולים גובה כסף רק ממי שהביטוח הלאומי לא מכסה אותו. "זה לא קשור לבית החולים שלנו ספציפית, אלא להוראות שקבע הביטוח הלאומי. אנחנו מטפלים בכולם והדלת שלנו פתוחה לכל מי שזקוק לטיפול, ערבים, יהודים, ללא שום הבדל. אם האישה היתה פונה לכל בית חולים אחר כולל במערב העיר, היא היתה נדרשת לשלם כסף במצב שבו היא לא רשומה כנשואה בתעודת הזהות. כמובן שאם היא תדאג לרישום ותביא התחייבות מהביטוח הלאומי, היא תקבל את הכסף בחזרה".

מהביטוח הלאומי נמסר: "כל תושבת ישראל שיולדת זכאית למימון הוצאות האשפוז עבור הלידה. הביטוח הלאומי משלם את הוצאות האשפוז באופן אוטומטי לבית החולים מבלי שהיולדת נדרשת לפנות אלינו. בית החולים הוא שאחראי לוודא כי היולדת ובן זוגה מבוטחים בביטוח הלאומי וזכאים למימון הוצאות האשפוז. אם היולדת או בן זוגה אינם תושבי ישראל, או אם קיים ספק בנוגע למקום המגורים והתושבות של היולדת, אנו לא מאשרים את הזכאות באופן אוטומטי. מקרים אלה מחייבים בדיקה פרטנית כדי לוודא שהיולדת הינה תושבת ישראל שמרכז חייה בישראל. חשוב לציין כי במקרים אלה, היולדת יכולה לבדוק את זכאותה בביטוח הלאומי עוד לפני הלידה".