ניתוח. אילוסטרציה: shutterstock

שעות בודדות לאחר הלידה לקתה צעירה בת 27 בדימום מוחי, ובמקום לפתוח את הגולגולת נכנסו הרופאים דרך העין.

אל מיון מיילדות בשערי צדק הגיעה לאחרונה הצעירה, בשבוע ה-38 להריונה השני, כשהיא אחרי 17 שעות של צירים. במשך שעה היתה האם בלידה פעילה שעברה ללא כל אירוע חריג ובסיומה חבקה עם בעלה בת בריאה שהועברה לתינוקייה להמשך טיפול של הצוות.

"כל כך התרגשתי מכך שהכול עבר בשלום, כמעט שלא חוויתי כאבים ובשונה מהלידה הראשונה, התחושה הכללית הייתה טובה מתמיד". מספרת השבוע היולדת אשר קיבלה חדר במחלקה ונשכבה במיטתה. "זה הזיכרון האחרון שיש לי מאותו היום".  

קריאת חירום של שותפתה של היולדת לחדר, לצוות הרפואי גילתה כי האם הטרייה החלה לפרכס במיטתה. היא הועברה בדחיפות למחלקה לטיפול נמרץ, שם קיבלה טיפול תרופתי להקל על תופעת הפרכוס. בבדיקת CT ראש נמצא דימום מוחי הממוקם בחלקו הקדמי של הגולגולת. הטיפול המקובל במקרים אלו הוא ניתוח המערב פתיחה של הגולגולת. אלא שהמיקום של הדימום היה כה רגיש ומפותל, כך שכל אי דיוק עלול להוביל לנזק משמעותי ואף לעיוורון.

ד"ר יעקב אמסלם. צילום: דוברות שערי צדק

ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה התערבותית הציע רעיון אחר: גישה חדשנית דרך עין שמאל של היולדת תוך שימוש בבלון זמני בעורק התרדמה המוחי. "הבלון משמש כמשענת תומכת למיקרו-קטטר הזעיר ומאפשר מעבר יציב יותר בין העורקים הגדולים מאוד לקטנים ביותר. בעזרת דבק דמוי לבה ביצענו סגירה של מקור הדמם ובכך נחסך ליולדת ניתוח גדול ומורכב", הסביר ד"ר אמסלם.

"הודות לטיפול בגישה החדשנית הדימום פסק ובדיקת המעקב שבוצעה כשבוע לאחר הצנתור, נמצאה סגירה מוחלטת של מקור הדמם ללא דימום כלל. היולדת שבה לאיתנה ושוחררה לביתה במצב טוב וכעבור יומיים לתפקוד שגרתי ולטיפול בשתי בנותיה", הוסיף.

צוות המיילדות במקום הדגיש כי תופעה מוחית מסוג זה ותופעות מוחיות אחרות לאחר הלידה אינן נפוצות בספרות הרפואית. נוסף על כך הדימום המוחי, ככל הנראה, הינו תוצאה של הלחץ הגופני בעת הצירים ובמהלך ההיריון והלידה.