הדסה עין כרם. צילום: שלומי כהן

רופאי הדסה נגד קופות החולים הגדולות: ועד הרופאים במרכז הרפואי שיגר השבוע מכתב חריף נגד מה שכינה "הפרת חוזה" בין 'מאוחדת' ו'כללית' לבין הלקוחות שרכשו מהן ביטוח רפואי מורחב. כמו כן קראו לכלל העובדים להפסיק את ביטוחי הבריאות המשלימים כדי להפעיל לחץ על קופות החולים.

במכתב התקיף שהפיץ מאשים ועד הרופאים של הדסה את שתי קופות החולים בבגידה בתושבי ירושלים ובהפרת החוזה שלהם עם כל מי שמבוטח בביטוחי בריאות משלימים כמו 'כללית מושלם' ו'מאוחדת עדיף'. למכתב צירפו הרופאים ציטוטים מתוך ההתחייבות של הקופות למבוטחים, שם נכתב כי במקרה הצורך יוכלו לבחור את המרכז הרפואי והמנתח, גם במסגרת שירותים רפואיים פרטיים.

בפועל, טוענים הרופאים, הקופות חסמו את האפשרות הזאת בפני מבטחיהם, בניתוחים רבים שהתקיימו בהדסה, בניגוד להתחייבויותיהן. במקום זאת הפנו את החולים לשירותי הרפואה הציבורית או לבתי חולים אחרים.

לדברי הרופאים, מאז תחילת שנת 2018 נשללה האפשרות של המטופלים שרכשו שירותי בריאות נוספים מכללית וממאוחדת לבחור מתוך רופאי הדסה את מי שינתח אותם בשלל ניתוחים, כגון צנתורים, ניתוחי קטרקט, קיצורי קיבה ועוד. לטענתם, מטופלים רבים שמנסים לקבוע תור לאחד הרופאים המומחים של הדסה מגלים שהאפשרות לבחור בו באופן פרטי נחסמה, והם מוחזרים אל המערכת הציבורית. "כלומר, שתי הקופות הגדולות בירושלים מפרות הפרה יסודית את החוזה שנחתם בינן לבין כל מי שרכש מהן ביטוח שב"ן (משלים; נ"ר) ומונעות בגסות ובגלוי את האפשרות שהתחייבו לה לבחירת מנתח", כתבו.

בוועד מדגישים כי בשנתיים האחרונות, עם הגידול המשמעותי בכמות חדרי הניתוח ויצירת הפרדה מלאה בין המערכת הציבורית לבין השירות הרפואי הפרטי (שר"פ) בהדסה, קוצרו מאוד התורים לניתוחים במערכת הציבורית, דבר שהם מעודדים ומברכים. עם זאת, המהלך החדש של הקופות פוגע קשות, לטענת הרופאים, בתהליך ההבראה של הדסה, ברופאים וכמובן גם במטופלים.

"בינתיים החלטנו להפסיק לבזבז מאות שקלים בחודש עבור ביטוחי השב"ן שלנו ושל בני משפחתנו, שלא מאפשרים בחירת מנתח", כתבו. "אנו ממליצים גם להעביר את המידע לבני משפחה וחברים. אולי מחאה המונית של הציבור נגד ביטוחי השב"ן שבגדו באוכלוסיית ירושלים תעורר מחשבה מחודשת בקופות החולים".

לסיכום קראו הרופאים להנהלת הדסה ולהסתדרות הרפואית לתמוך בהם במאבקם ולפרסם תכנית עבודה מיידית בנושא.

תגובות:

כללית: "המידע אינו נכון - מטופלי 'כללית מושלם' ימשיכו לעבור ניתוחים על ידי מנתחי הדסה באמצעות בחירת המנתח גם בהסכם לשנת 2018 בכל רשימת הניתוחים שבהסכם. כל מידע אחר יש לבדוק מול בית החולים".

מאוחדת: "בשלהי שנת 2017 נכנס לתוקף התיקון תקנות 'חוק הצינון', שאושר בכנסת כבר ב־2016 וקובע כי רופא לא יכול לנתח באופן פרטי חולה שנבדק על ידו במערכת הרפואה הציבורית (הן בקופות החולים והן במרפאות החוץ של בית החולים). התקנות האלה חלות גם על רופאי הדסה ואוסרות עליהם לטפל בחולים שבהם טיפלו במרפאות חוץ או במרפאות ציבוריות אחרות במסגרת השר"פ.

"על מנת שלא לפגוע במבוטחי הקופה, חתמה מאוחדת על הסכם קיצור תורים עם הנהלת הדסה, ולפי ההסכם הזה יוכלו רופאי הדסה להמשיך לטפל בחולים שטופלו על ידם במערכת הרפואה הציבורית גם בהדסה, במסגרות רפואה ציבורית, ללא צורך בתשלום השתתפות עצמית של המטופל. מדובר בהסכם שנועד לפשט הליכים, לייעל את הטיפול בחולים ובשום אופן לא למנוע טיפול".

הדסה: "אנו עומדים מאחורי ההסכם שנחתם עם קופות החולים כללית ומאוחדת לגבי קיצור תורים. מתווה ההסכם יכובד במלואו על ידי ההנהלה ועל ידי רופאי הדסה".