ליבה טל. צילום: מתוך עמוד הפייסבוק 'שערי צדק'

ליבה טל, כבת 5, שהוריה העידו עליה כשהיא בריאה לחלוטין, גילתה יום אחד כי היא סובלת ממלפורמציה לימפתית שגרמה לחסימת קנה נשימתה. לאחרונה היא הובהלה לטיפול בשערי צדק בירושלים ובאמצעות הליך בו הוזרק חומר ישירות לכלי הדם שלה נחסך ממנה ניתוח חזה מסכן חיים.

טל מצפון הארץ הגיעה לאחרונה לבית החולים הקרוב למקום מגוריה כשהיא מתלוננת על מצוקה נשימתית. הוריה, שהעידו עליה כעל ילדה בריאה לחלוטין שאוהבת לשחות, לרכב על סוסים ולשחק עם חבריה, הבהילו אותה לבית החולים לאחר שללא כל התראה מוקדמת, התקשתה לנשום.

הבדיקות שנעשו לה היו מדאיגות: הרופאים גילו כי היא סובלת ממקרה נדיר של מלפורמציה לימפתית, מצב רפואי שהוביל לחסימת קנה הנשימה של ליבה בשל צ'יסטות מרובות.

במשך 10 ימים שהתה בטיפול נמרץ, שם הלך מצבה והתדרדר. הרופאים הציעו לבצע ניתוח חזה מורכב, אשר בגילה הצעיר של ליבה, הינו גם מסכן חיים.

ההורים המודאגים ביקשו להתייעץ עם מומחים נוספים לפני שיבצעו בביתם הליך כירורגי פולשני ומסוכן. הם פנו אל ד"ר אדם פרקש, מנהל מחלק מומים ווסקולריים בשערי צדק שנתקל בלא מעט מקרים דומים בעבר ולהורים נאמר כי ייתכן וניתן יהיה לפתור את המצב ללא ניתוח.

מיד הועברה ליבה מהצפון הרחוק לירושלים, שם חיכה לה צוות רפואי רב תחומי שכלל ממחי אא"ג, רדיולוגיה פולשנית, טיפול נמרץ ילדים והרדמה ילדים. בשערי צדק עברה ליבה הליך שנקרא סקלרותרפיה בו הוזרק חומר ישירות לכלי הדם שלה, במטרה לכווץ את הצ'יסטות שהפריעו לנשימתה. ההליך הסתיים בהצלחה וליבה שוחררה לביתה.

"מדובר בילדה צבעונית וחזקה", סיפרה אימה. "לאחר שבועיים בהם הייתה מורדמת ומונשמת היא התאוששה במהירות רבה הודות לאופייה המיוחד. אנו אסירי תודה שקיבלנו אותה בחזרה".


נופר רומי