חוסאם קבלאן. צילום: באדיבות הדסה

לראשונה: מאגר דגימות מח עצם דרוזי הוקם בהדסה בעקבות מבצע למציאת תורם עבור חוסאם קבלאן, פעוט כבן ארבעה חודשים מעוספיא, הזקוק בדחיפות להשתלת מח עצם.

32 אלף דגימות חדשות הצטרפו בשבועות האחרונים למאגר מח העצם של הדסה בהנהלת עופרה אלקובי במסגרת מבצע שהגיע לשיאו השבוע. אם לא שמעתם על המבצע הדרמטי, כנראה שזה בגלל שאינכם בני העדה הדרוזית.

עשרות אלפים התגייסו למען חוסאם. צילום: באדיבות הדסה

בשבועות האחרונים הוקם חמ"ל מבצעי בכפר הצפוני עוספיא שכל מטרתו: ריכוז עשרות מתנדבים שיסתובבו בכפרים הדרוזים ברחבי הארץ ויאספו דגימות מח עצם בתקווה שאחת מהן תוכל להציל את חוסאם, בן הכפר, שזקוק בדחיפות להשתלת מח עצם.

חוסאם נולד עם מחלה נדירה אשר פוגעת במח העצם שלו וחושפת אותו לדימומים פנימיים מסכני חיים. על כן, מיד עם האבחנה, החלו בני המשפחה לחשוב על פתרונות. אז פנו להדסה שנרתמו מיד לסייע עם המבצע המורכב. את ראשי העדה, בהם אנשי דת, ראשי רשויות, קצינים בכירים בצה״ל, תלמידים בישובים, מסגרות חינוך ומתנ"סים כולם לקחו חלק במבצע. בהדסה מסבירים כי הסיכוי למציאת תורם דם לחוסאם הולך וגדל בקרב בני אותה העדה.

שייח העדה, מוואפק טאריף. צילום: באדיבות הדסה

שיא המבצע נערך בשבוע שחלף בדליית אל כרמל ועוספיא, ונכון לעכשיו נאספו 32 אלף דגימות, מספר שיא המהווה את המאגר הראשון בעולם של דגימות מח עצם השייכות לבני העדה הדרוזית.

על המבצע ניצחה עופרה אלקובי, מנהלת מאגר מח העצם בבית החולים, אשר הוקם לאחר מות בעלה שנזקק בעצמו לתרומת מח עצם. אז יצאה אלקובי לפרויקט גיוס התרומות הראשון שלה ועם מות בעלה נשבעה כי תקים מאגר שיאפשר למשפחות למצוא תורם, ללא עלות.

"ידעתי שהם יתגייסו בהמוניהם", אמרה השבוע אלקובי, "אבל ארגון כזה, של מבצע צבאי מתוזמן ויעיל, התגייסות של המונים בסדר גודל שכזה, הפתיע אפילו אותי".

המתנדבים שהתגייסו להתרים את הדגימות נשלחו עם ערכת מטוש- קיסם ארוך, באמצעותו דגמו רוק מתוך הלחי הפנימית. הדגימות שנאספו נשלחו לארה"ב שם הם יפוענחו ויצטרפו למאגר, בתקווה שאחת מהן תתאים לחוסאם.

חוסאם קבלאן סבו של התינוק, ומי שליווה את המבצע כולו אמר למיינט ירושלים השבוע: "העדה הדרוזית כולה מצדיעה למאגר מח העצם של הדסה ולעופרה שעומדת בראשו. אנו שותפים לאירוע היסטורי בו קבוצה אתנית גדולה מקימה מאגר בתוך מאגר הדסה, וכולי תקווה כי תיתן מענה ותציל חיים".

מימין: מופיד מרעי, יו״ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות ועופרה אלקובי. צילום: באדיבות הדסה

"תודתי הגדולה לכל מי שלקח חלק במבצע חסר התקדים ובראשם מופיד מרעי, יו״ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות, האדם שפתח את דלתו ונתן לי רוח גבית למבצע", סיכמה אלקובי, "על הסברת הפנים, על הנדיבות ואהבת האדם שבו, על הבנת החשיבות של הקמת מאגר מח עצם לבני העדה ועל הרצון הגדול לתת לזה יד ולהיות חלק מיוזמה הכרחית עבורם. מדובר בהחלט במהלך היסטורי". 

לתרומות למאגר מח העצם לעדה הדרוזית - לחצו כאן.