ניתוח. אילוסטרציה: shutterstock

כבר כמה שנים שטכנולוגית הדפסת התלת ממד משולבת באופן בסיסי בעולם הרפואה. ניתוח חדשני שנערך בשבוע שעבר במרכז הרפואי שערי צדק, ושילב שימוש בטכנולוגיית ההדפסה, מותח את גבולות הדמיון והטכנולוגיה.

אל תוך ידה של נערה בת 13, הלוקה בתסמונת ע"ש מדלונג וסובלת מכאבים וממגבלה בתנועת כף ידה הימנית, הושתלה עצם שהודפסה באופן מלאכותי על ידי מכשיר המאפשר הדפסת תלת ממד של איבר גוף. בטכנולוגיה השתמשו עד היום בעיקר להסרת גידולים או תיקון עיוותי גוף.

הניתוח התבצע ביחידה לכירורגיה של היד, על ידי מנהל המחלקה, ד"ר גרשון זינגר שהסביר כי בעקבות התסמונת בה לוקה הצעירה גורמת לעיוותים ולמגבלת תנועה, בעקבות צמיחה לא אחידה של עצם הרדיוס, הנמצאת בסמוך לשורש כף היד.

תוצאות בדיקת ה-CT בזרוע הדגימו עיוותים בשני מקומות שונים בזרוע הימנית שגרמו לכאבים עזים ולמגבלה תנועתית. עיוות נוסף אובחן גם בזרוע השמאלית.

ד"ר זינגר: "ניתוחים הנפוצים לטיפול בעיוותים אלו כוללים חיתוך אחד בציר העצם, מיקום של העצם מחדש וקיבועה. בניתוחים אלו בעיית הכאבים בדרך כלל נפתרת, אך העצם איננה מתיישרת לחלוטין והמטופל נותר עם מגבלת תנועה. השיטה החדשה, לעומת זאת, מאפשרת חיתוך בכמה מקומות שונים וקיבוע העצם ברמת דיוק מרבית".

בשערי צדק הסבירו כי תהליך ההדפסה של העצם התבצע במספר שלבים. ראשית, בדיקות ההדמיה מוזנות במערכת מתקדמת לתכנון ניתוחי בתלת ממד. המערכת מאפשרת צפייה בכל הזוויות של העצם, ואיתור מדויק של העיוותים ותכנון הניתוח בהתאם.

בשלב הבא נעשית בניית התכנית הניתוחית על כל שלביה. היא מועברת לחברה המתמחה בהדפסת איברים לפיתוח אביזר מותאם אישית לאיבר של המטופל וזה מולבש על האיבר הפגוע במהלך הניתוח.

עוד הסבירו בבית החולים כי הדגם המודפס הוא מודולרי ומכיל את כל השלבים הנדרשים, המתחברים בעזרת מגנט. בדרך זו, ניתן לדמות את כל שלבי הניתוח, כולל חיתוך מדויק והכנסת הברגים לקיבוע העצם.

"ביצענו ארבעה חתכים בזוויות מדויקות מאוד, כולל הנחת שלושה ברגים שנכנסו בהתאמה מושלמת ללא סטייה אל עבר הפרק או החתך, דבר שמאוד היה קשה להשלים ללא ההדפסה", תיאר ד"ר זינגר את מהלך הניתוח עצמו, "הניתוח הסתיים בהצלחה. המטופלת דיווחה על שיפור משמעותי ברמת הכאב. בדיקת CT הדגימה איחוי של העצם".

המטופלת צפויה לעבור ניתוח דומה גם בזרועה השמאלית כדי שתוכל לחזור לפעילות מלאה וללימודיה.