הדסה עין כרם. צילום: שלומי כהן

שתי עובדות הדסה הגישו השבוע בקשה לאישור תביעה ייצוגית בשם עובדים נוספים נגד בית החולים על סך מיליוני שקלים. הטענה: הדסה הלאימה כספי פיצויים של פורשים כדי להעשיר את קופתה.

על פי הבקשה, חלק מהעובדים בעלי ותק של עשרות שנים בהדסה, זכאים לפיצוי פרישה שמגיעים גם למאות אלפי שקלים. סכום התביעה כולה, במידה ותאושר, יעמוד על לא פחות מ-25 מיליון שקלים.

אחת מהנשים שהגישו את הבקשה היא מנהלת בבית החולים שדחתה את יציאתה לפנסיה לאחר שגילתה, לטענתה, כי אין בכוונת הדסה לשלם לה פיצויי פרישה. בבקשה הוסבר כי אותה מנהלת סמכה על הסכום הגבוה שאמורה הייתה לקבל כחלק משיקולי הפרישה שלה, וכעת נאלצה לדחות את פרישתה עד להסדרת הנושא. המנהלת פנתה לעובדים נוספים, כאלה שפרשו לאחרונה וכאלה שעומדים בפני פרישה וגילתה כי היא אינה היחידה.

עובדת נוספת שפרשה בדצמבר האחרון, לאחר 40 שנות ותק, גילתה לאחרונה כי הדסה העבירה את כספי הפיצויים שלה לחשבון בנק שאת פרטיו היא מסרבת לחשוף לעובדת.

"לא רק שהדסה בחרה להתעלם מחובתה על פי ההסכם לשלם פיצוי פרישה לעובדים, היא בחרה לעשות זאת במחשכים, בחוסר תום לב, מתוך מטרה לגזול את הכספים הללו ובכך להעשיר את עצמה", כך נכתב בבקשה שהוגשה על ידי עו"ד דוד סמואל.

עוד נכתב: "בהתאם לחוקת העבודה של הדסה, מתחייבת הדסה במתן מספר הטבות פרישה לעובדיה. בין הטבות אלה ישנן, בין היתר, פיצוי עבור ימי מחלה, יתרת ימי חופשה ופיצויי פרישה חד פעמיים". עוד מתואר בכתב הבקשה תחשיב גובה הפיצויים המשלב את גובה המשכורות ואת ותק העובד. הסכומים, כך עולה, יכולים להגיע למאות אלפי שקלים לכל עובד.

אלא שעל פי הבקשה, החל משנת 2017 חילטה הדסה את כספי פיצויי הפרישה של העובדים ללא רשות או הסכמה תוך שהיא מפרה את חוקת העבודה.

מהדסה נמסר: "במסגרת הסכם ההבראה דרשה המדינה (החשכ"לית מיכל עבאדי) באמצעות החשב המלווה הקודם, רו"ח זונטג כי הדסה תמנע מתשלום פיצויי הפרישה החד-פעמיים בגובה 2/3 2  לעובדים, והפסיקה לשפות את הדסה בגין פרישת העובדים על פי הסכם ההבראה.

"לאור חילופי הגברי בחשבות האוצר, הושג סיכום ביניים לפיו יופרשו הכספים האמורים לחשבון נאמנות, כאשר בתלות בהחלטת הגורמים הרגולטורים או המשפטיים יוחלט באם לשלם לעובדים הפורשים את הפיצוי החד פעמי שישמר בנאמנות, או לא.

"כאמור הנושא נמצא במחלוקת בין הדסה ליועץ המשפטי של משרד האוצר כשבהדסה מעריכים כי בקרוב תינתן החלטה. הדסה מצידה שומרת על עובדיה – לרבות הפורשים, ותוודא עד כמה שתוכל שההחלטה בסופו של דבר לא תפגע בעובדים".