אחד הניתוחים במקסיקו. צילום: באדיבות דוברות הדסה

23 תינוקות מקסיקנים זכו השבוע לחיים חדשים בזכות משלחת רופאים עצמאית מהדסה.
ד"ר נועם ארמון מהמחלקה לכירורגיה פלסטית בהדסה שהוביל את המשלחת מבחינה רפואית, ושמונה רופאים נוספים נסעו לאחרונה לעיר פרסניו במקסיקו, עיר הולדתו של ד״ר ראול אספרזה איטורבייד, מתמחה במחלקה לכירורגיה פלסטית בהדסה וטיפלו שם בילדי המקום שסובלים מחיך או משפה שסועה.

המשלחת התארגנה באופן עצמאי, הרופאים לקחו פסק זמן מעבודתם, וטסו לסייע לאוכלוסיה המקומית בה נוכחותם של רופאים פלסטיקאים נמוכה בעוד תופעות כמו חיך ושפה שסועות נפוצים יחסית.

מימין: ד"ר נועם ארמון וד"ר שחר יאיר. צילום: באדיבות הדסה

חלק מהילדים שטופלו על ידי המשלחת סבלו מחיך שסוע, מצב בו במהלך הריון, לא נוצר חיבור תקין בין שני חלקי החיך ונוצר לאורכו שסע. תופעה דומה יכולה להיווצר בשפה העליונה ומעליה, ואז מתקבלת שפה שסועה, ובמקרים רבים קיים השסע הן בשפה והן בחיך עצמו. השסעים יכולים להופיע בדרגות חומרה שונות.

הניתוח במקסיקו. צילום: באדיבות דוברות הדסה

ד״ר נועם ארמון וד״ר שחר יאיר מהמחלקה לכירורגיה פלסטית בהדסה, סיפרו כי מרוץ הניתוחים היה אינטנסיבי והעבודה מתקיימת באופן יומיומי בבית החולים הציבורי בעיר יחד עם הרופאים המקומיים. "יש במקסיקו פלסטיקאים, אבל הם לא מגיעים לעיר הזו", סיפר ד"ר שחר יאיר.

"כאן ישנו רק מנתח פה ולסת אחד וזה לא מספיק. אם לא היינו יוצאים כמשלחת ובוחרים לנתח כאן, רוב הסיכויים שהילדים הללו לא היו זוכים לקבל חיוך חדש".

23 תינוקות מקסיקנים נותחו. צילום: באדיבות דוברות הדסה

"זאת תחושה מאוד גדולה של שליחות", הוסיף ד"ר שחר, "לא באנו ללמד ולהראות כמה שאנחנו גדולים או מנתחים טובים יותר, אלא לעבוד ביחד עם המקומיים ולתת לילדים את התוצאה הכי טובה שאפשר".

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה: "הקשר של המרכז הרפואי הדסה עם קהילות רבות בעולם הוא במסגרת טיפולים אשר רופאינו נשלחים לבצע. במקרים רבים במדינות אשר לא מכירות את אותו הליך או ניתוח, ומעבר להצלת חייהם או שיפור איכות חייהם של המנותחים, הרי שהצוותים הרפואיים המקומיים לומדים לבצע את אותם ניתוחים וימשיכו לטפל בבתי החולים המקומיים גם בזכות הידע שרכשו מרופאי הדסה. בחזון ההדסאי קבענו שבכל מקום אליו נידרש, עבור כל מטופל  - נגיע גם נגיע".