קיבל מרשם למשככי כאבים. אילוסטרציה: shutterstock

חולה לב שהגיע פעמיים באותו חודש אל קופת החולים 'מאוחדת' והתלונן על כאבים חזקים בחזה, שוחרר עם מרשם למשככי כאבים - ומת כעבור כמה ימים באמצע הרחוב. כעת משפחתו תובעת ארבעה מיליוני שקלים מהקופה בטענה לרשלנות רפואית.

על פי כתב התביעה, הנפטר הוא תושב העיר בסוף שנות ה־40 לחייו, אב לחמישה שסבל במשך שנים מבעיות לב. הוא אושפז לראשונה בשנת 2004 ובשנת 2012 עבר צנתור. עוד נכתב כי הוא היה מעשן כבד ובעל היסטוריה משפחתית של מחלות לב שמהן סבלו אביו ואחיו.

על פי התביעה, בקיץ שעבר, לאחר כמה שנים שבהן חש טוב יחסית, הוא הגיע אל רופא המשפחה שלו ב'מאוחדת' והתלונן על כאבים בחזה. לאחר שהרופא האזין לליבו ולריאותיו וביצע בו בדיקת אק"ג הוא שוחרר לביתו.

שלושה שבועות לאחר מכן, כך מצוין בתביעה, הוא שב אל רופא המשפחה וסיפר כי הוא מרגיש שוב כאבים בחזה, לעיתים בזמן הליכה. הפעם ויתר הרופא על בדיקת האק"ג ורשם למטופל מרשם למשככי כאבים והמליץ לו, באופן כללי, לבצע מעקב לבבי.

כמה ימים לאחר הביקור בקופה, בעודו הולך ברחוב, נפל המטופל אל הרצפה. במשך 20 דקות נאבקו מתנדבי כוחות ההצלה על חייו, ביצעו בו החייאה ואף השתמשו כמה פעמים במכות חשמל בניסיון להחזיר את ליבו לפעילות, אך ללא הצלחה. הם פינו אותו אל בית החולים שם נקבע מיד מותו.

כעת תובעים בני משפחתו, אשתו וילדיו את קופת החולים ומאשימים אותה ברשלנות רפואית.

כתב התביעה, שהוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי עו"ד יוסי טולדנו, מציין כי גופתו של הנפטר שוחררה לקבורה ללא נתיחה, אך טוען כי כך נעשה מאחר שהיה ברור לכל שסיבת המוות נעוצה באירוע לבבי. בחוות דעת מומחה שצורפה לכתב התביעה מנומקת עמדתם בכך ש"התנהלות הרופא המטפל במרפאת קופת החולים חרגה מסטנדרט סביר של זהירות נדרשת וכי הוא שהביא לכך שהוחמץ הסיכוי הגבוה למנוע את פטירת המנוח".

בהתחשב בהיסטוריה הרפואית של המנוח, בעובדה שהיה מעשן כבד, בכך שאביו ואחיו סבלו אף הם מאירועים לבביים, ובכך שהיתה זו תלונתו השנייה בתוך זמן קצר ביותר, ציפה המומחה שהקופה תפנה את המטופל לבית החולים באופן מיידי. המומחה אף מציין לרעה את ההחלטה לרשום לנפטר מרשם למשכך הכאבים וטוען כי הוכח שתרופות מעין אלה הן כשלעצמן גורם סיכון לאוטם שריר לב, בוודאי אצל חולי לב.

בני משפחתו של הנפטר טענו כי שעתו האחרונה של אביהם היתה שעה של ייסורים וכאבים נוראים שנגרמו עקב התעלמות רופא הקופה מתלונותיו הקודמות. עוד הם טענו כי היו תלויים באביהם לפרנסתם ולמחייתם והוא היה מבחינתם מרכזו של הבית. כעת הם דורשים מהקופה פיצוי בסך ארבעה מיליוני שקלים.

עו"ד טולדנו: "מדובר במקרה עצוב שבו אב צעיר שמתלונן על בעיה לבבית לא מופנה על ידי הרופאים בקופת החולים לבירור שהיה מציל את חייו. רשלנות הרופאים כמתואר בתביעה גרמה אובדן בלתי נתפס למשפחה".

מאוחדת: "התביעה עדיין לא הגיעה, כשתתקבל, 'מאוחדת' תלמד את כתב התביעה ותגיב, כמתחייב, בבית המשפט".